Mandaty zapłacimy kartą? Projekt ustawy już jest

19-12-2016, 12:12

Możliwość płacenia mandatów kartą będzie wprowadzana stopniowo. Jeśli trafimy na policjanta z terminalem, ma on informować o nowej opcji płatności - przewiduje projekt ustawy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponowało zmiany w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Mają one umożliwić bezgotówkowe płacenie mandatów. Samo wprowadzenie takiego prawa nie oznacza, że każdy policjant będzie miał terminal. Niemniej taka możliwość się pojawi. 

Projekt zmian w ustawie znajdziecie poniżej. W art. 98 znajdzie się zapis, że w postępowaniu mandatowym można nakładać grzywnę w formie mandatu karnego "wydawanego ukaranemu po uiszczeniu grzywny w formie bezgotówkowej za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego".

Funkcjonariusz będzie miał obowiązek informować o tym, czy jest możliwość zapłacenia mandatu kartą. Mandat taki stanie się prawomocny z chwilą potwierdzenia płatności uzyskanej bezpośrednio po jego nałożeniu. 

Zwiększy się ściągalność mandatów?

MSWiA uważa, że wprowadzenie takiej zmiany będzie miało znaczenie szczególnie w przypadku cudzoziemców. Często po prostu nie mają oni jak zapłacić i nie zawsze bankomat jest blisko. Czasami policjanci mogą im pomóc w załatwieniu sprawy, ale to zajmuje czas. Obywatele polscy też wyrażają chęć płacenia mandatów kartami - tak twierdzi MSWiA. 

Zobacz także:

Czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia

Przedmiotem badań niniejszej pracy jest proces zbierania dowodów w ramach czynności wyjaśniających w postępowaniu w sprawach o wykroczenia.*

Ustawa określi jasno kto poniesie koszty związane z przekazaniem środków na właściwy rachunek bankowy (oczywiście będzie to ukarany). Projektowane rozwiązanie dotyczy zwłaszcza policji, ale będzie obejmować również inne podmioty uprawnione do nakładania grzywien w postaci mandatów. 

Poniżej projekt nowelizacji. Został on przekazany do uzgodnień. 

Do Ku Ment 263449 by Dziennik Internautów on Scribd

* - Linki afiliacyjne. Kupując książki poprzez te linki wspierasz funkcjonowanie redakcji Dziennika Internautów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930