Malezja przechodzi na OpenOffice

09-10-2008, 06:50

300 tysięcy komputerów w szkołach Malezji ma przemigrować na otwarty pakiet biurowy. Powód? Niższe koszty, wsparcie dla otwartych standardów, a także możliwości lepszego kształcenia.

W malezyjskim stanie Terranganu zakończono niedawno pilotażowy program wdrażania pakietu OpenOfice.org. Wolne oprogramowanie zostało zainstalowane w około 100 szkołach. Teraz przyszedł czas, by programem objąć szkoły na terenie całego kraju. Docelowo OpenOffice ma zostać zainstalowany na około 300 tysiącach szkolnych komputerów.

Wdrożenie w szkołach stanu Terranganu rozpoczęto w styczniu 2008 roku, od stycznia przyszłego roku wszystkie 467 szkół z tego terytorium będzie korzystać z wolnego pakietu biurowego. Projekt ma zostać zakończony w ciągu dwóch lat - informuje serwis Open Malaysia.

Władze stanowe stworzyły ponadto centrum szkoleniowe, w którym przeszkolono już ponad 20 tysięcy osób w zakresie obsługi komputerów z wykorzystanie otwartego oprogramowania.

Rząd Malezji poważnie podchodzi do zagadnień związanych z rozwojem IT, wśród przyczyn migracji na OpenOffice wymienia się m.in. oszczędność na kosztach licencji, wsparcie dla otwartych standardów oraz neutralności platform, zwiększenie bezpieczeństwa dokumentów, a także dostarczenie lepszego poziomu obsługi informatycznego dla uczniów oraz nauczycieli.

Władze w Kuala Lumpur wyszły z założenia, że nie ma nic złego w tym, by szkoły w procesie nauczania korzystały z bezpłatnego oprogramowania, które dodatkowo szybko się zmienia, dostosowując się do najnowszych wymagań i oczekiwań użytkowników. Co więcej - zapewnienie neutralności platformy gwarantuje wybór oprogramowania najlepszego.


Źródło: Open Malaysia Blog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag OpenOfficetag Malezja
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy