Mądra Książka Roku - konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową

PATRONAT MEDIALNY 08-02-2016, 12:52

Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa oraz Uniwersytet Jagielloński ustanawiają wspólnie specjalną nagrodę dla najlepszych książek popularnonaukowych wydanych w roku 2015. Uroczyste wręczenie statuetek nastąpi wiosną.

Popularyzowanie nauki to nie lada wyzwanie. Trzeba umieć opowiadać ciekawie, jednocześnie zachowując wysoki poziom merytoryczny. Popularyzacja nauki to także ważna inwestycja, o której w wywiadzie dla Dziennika Internautów mówił Leszek Szumlas z Fundacji Euklidesa. 

Fundacja Euklidesa powstała jako rozwinięcie projektu "Mądre Książki", który promuje literaturę popularnonaukową. Teraz wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim ta Fundacja chce corocznie wybierać najlepsze książki tego typu. Patronat nad nagrodą objął prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mądra Książka Roku

- Choć w ostatnich latach półki naszych księgarni zapełniły się książkami popularnonaukowymi lub takimi, które do tego miana pretendują, to ich bardzo zróżnicowany poziom utrudnia przeciętnemu czytelnikowi wybór wartościowych pozycji. Niełatwe zadanie czeka również rodziców i nauczycieli, którzy przy pomocy literatury popularnonaukowej pragną rozwijać u dzieci ich zainteresowania i rozbudzać w nich pierwsze pasje. Publikacje zawierające błędy lub pseudonaukowe teorie mogą pozostawić w umysłach czytelników błędną wiedzę o świecie. Z kolei te nieatrakcyjne pod względem edytorskim już na wstępie odpychają i zrażają, zwłaszcza najmłodsze pokolenie - czytamy w komunikacie Fundacji. 

Pomimo bardzo ważnej roli jaką odgrywają publikacje popularnonaukowe, ich rola jest często marginalizowana, a na pierwszy plan wysuwane są centra nauki i różnego typu imprezy interaktywne. Pozytywny przykład daje Uniwersytet Jagielloński, który rozumiejąc rolę popularyzacji nauki, prowadzi szereg działań z nią związanych, np. stronę www.nauka.uj.edu.pl.

Konkurs "Mądra Książka Roku w zamierzeniu Fundacji Euklidesa projektu ma być silnym motywatorem do kreowania rynku wydawniczego na najwyższym poziomie. Konkurs będzie odbywał się co roku. W pierwszej edycji nominacji dokona redakcja portalu Mądre Książki wraz z zaproszonymi przedstawicielami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wybranych zostanie kilkanaście książek popularnonaukowych, które ukazały się w roku 2015. Komisja konkursowa, składająca się z naukowców i popularyzatorów nauki przyzna nagrody, w kategorii najlepszej książki popularnonaukowej roku i najlepszej książki popularnonaukowej dla dzieci w marcu, z kolei uroczyste wręczenie statuetek nastąpi w kwietniu 2016 roku.

Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu oraz na stronie poświęconej konkursowi - madraksiazkaroku.pl.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy