Mac OS X popularniejszy od Visty

04-09-2012, 14:00

Najbardziej nielubiany system operacyjny ostatnich lat? Bez wątpienia Vista. Choć udziały samego Windowsa utrzymują się na stałym poziomie, jego mniej lubiane wersje szybko tracą użytkowników.

Microsoft ma na swoim koncie wiele świetnych systemów operacyjnych, jak Windows 95, XP czy 7. Z pewnością do tej listy dopisać nie można jednak Visty, a niechęć do tego wydania wyraził swego czasu nawet Bill Gates.

Vista traci użytkowników

Windows FailWedług nowego zestawienia serwisu NetMarketShare, który publikuje m.in. informacje o popularności systemów operacyjnych (tylko na komputerach korzystających z sieci), wśród internautów od Visty popularniejszy jest już nawet Mac OS X - system działający oficjalnie wyłącznie na komputerach firmy Apple.

W sierpniu Mac OS X mógł się pochwalić  udziałami na poziomie 7,13%, natomiast Vista już tylko 6,15%. Microsoft nie ma w tym przypadku jednak powodów do zmartwień - Windows zainstalowany jest wciąż na 91,77% wszystkich komputerów biurkowych podłączonych do sieci.

Apple coraz popularniejsze

Choć system biurkowy firmy Apple bez wątpienia jeszcze długo pozostanie niszowym, popularność przenośnych urządzeń koncernu z Cupertino wyraźnie przekłada się również na lepszą sprzedaż komputerów Mac. Wskazuje na to m.in. szybkie zyskiwanie popularności przez nowe wydanie OS X 10.8 Mountain Lion. 

System udostępniony 25 czerwca już teraz zainstalowany jest na 1,34% wszystkich komputerów biurkowych na świecie, które korzystają z internetu. Dla porównania starszy Snow Leopard 10.6 może się pochwalić udziałami na poziomie 2,23%, a Lion 10.7 - 2,29%.

Nie lubimy częstych zmian

Sonda
Korzystałeś z Windows Vista?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Jak wielokrotnie zauważali już internauci, zwykle co drugie wydanie Windowsa zyskuje uznanie użytkowników. Nie lubimy więc zbyt częstych zmian systemu operacyjnego, co dobitnie pokazuje wciąż duża popularność Windowsa XP - dopiero niedawno wyprzedził go nowy Windows 7.

Nie wróży to jednak dobrze nadchodzącemu Windowsowi 8, który ma wprowadzić Microsoft na rynek tabletów. Być może właśnie urządzenia przenośne pozwolą na szybszą ekspansję kolejnego wydania systemu, choć biorąc pod uwagę niezbyt dobre wyniki Windows Phone'a, trudno mieć co do tego pewność.

Czytaj także: Windowsa 8 można kupić za 69 złotych? A dlaczego tak drogo?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930