Mac ma 30 lat, a ludzie plotkują o iPhonie z większym ekranem - wideo

24-01-2014, 12:55

Macintosh, komputer osobisty firmy Apple, ma 30 lat. Dla firmy jest to bardzo ważne święto i nawet trochę szkoda, że przyćmiły je plotki o iPhonie z większym ekranem.

Naprawdę wielkie sukcesy firmy Apple zaczęły się od odtwarzaczy iPod. Potem był iPhone oraz iPad, a także mobilna i chmurowa rewolucja. Warto jednak pamiętać, że firma Apple przez wiele lat była przede wszystkim producentem komputerów osobistych. Charakter Apple jako producenta urządzeń z górnej półki, bardzo przyjaznych użytkownikowi, został wypracowany właśnie przy produkcji komputerów.

Mac, który się przegrzewał

Przypominamy dziś o tym, bo komputery Mac obchodzą swoje 30 urodziny. Właśnie w roku 1984 firma Apple przedstawiła pierwszy komputer z serii Macintosh. Był to Macintosh 128K zamknięty w charakterystycznej beżowej obudowie z 9-calowym monitorem (o rozdzielczości 512×342) i szczeliną do wkładania dyskietek.

Komputer kosztował ponad 2,4 tys. dolarów. Jedną z jego wad była tendencja do przegrzewania się, gdyż nie miał wentylatora.

zdjęcie

Źródło zdjęcia: http://www.allaboutapple.com/ (lic. CC)

Firma Apple postanowiła uczcić 30-lecie Maków. Widać to dziś na jej stronie głównej. Znajdziemy tam m.in. film, w którym ludzie mówią o tym, jak ważne były dla nich Maki.

Nie bez powodu głos zabierają głównie artyści i projektanci. Komputery Apple od dawna cenią sobie te osoby, które chcą po prostu robić na komputerze pewne rzeczy, nie przejmując się zbytnio kwestiami technicznymi. Te osoby muszą też mieć pieniądze na komputery, które do najtańszych nigdy nie należały.

Mniejsza o Maki! Będzie nowy iPhone!

Można sobie długo wspominać stare Maki i dyskutować o tych nowych, ale to 30-lecie zostało w tym roku przyćmione pewną plotką.

Wall Street Journal poinformował, że firma Apple ma zamiar wypuścić smartfony z ekranami większymi niż 4,5 cala lub nawet większymi niż 5 cali. Jeśli to prawda, to znaczy, że Apple będzie oferować nie tylko mini-tablety, ale także phablety. Firma nie będzie natomiast wprowadzać na rynek zakrzywionych ekranów, przynajmniej według WSJ.

Jest w tym coś symbolicznego. Macintosh, produkt niewątpliwie przełomowy, obchodzi swoją ważną rocznicę. W tym samym czasie ludzie dyskutują o smartfonach z większymi ekranami i wzbudza to chyba większe emocje, niż kiedyś mógł wzbudzić Macintosh.

Sonda
Co sądzisz o komputerach Mac?
  • używam/używałem i bardzo sobie cenię
  • używam/używałem i nie lubię ich
  • nie używałem, ale chciałbym
  • nie używałem i nie chcę
wyniki  komentarze

To wszystko pokazuje, jak zmienił się rynek IT w ciągu tych 30 lat. To już nie jest rynek odkrywczych urządzeń. Nie ma w nim dawnego romantyzmu ani elementu zaskoczenia. Urządzenia stały się dla nas jak ubrania, żywność albo środki czystości. Nie oczekujemy od nich innowacyjności. Tylko od czasu do czasu zmieniamy je z powodu mody lub drobnych udogodnień. Ta zmiana również jest elementem postępu. Jubileusze, takie jak 30 lat Maków, ułatwiają nam uświadomienie sobie tego.

Czytaj także: Można pobrać kod systemu Apple II DOS dzięki Computer History Museum


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy