Ludzki mózg traci przewagę nad sztuczną inteligencją

Forsal.pl 28-02-2011, 10:02

Do tej pory komputery potrafiły wygrywać z nami jedynie w szachy. Jednak teraz po raz pierwszy maszyna pokonała ludzi, odpowiadając na pytania w popularnym teleturnieju.

Marketingowe sztuczki służą czasami całkiem poważnym celom. Tak stało się w ubiegłym tygodniu, kiedy IBM poddał swój zaawansowany system komputerowy Watson – którego stworzenie pochłonęło cztery lata i 30 mln dol. – próbie w popularnym amerykańskim quizie telewizyjnym „Jeopardy”! Maszyna odniosła miażdżące zwycięstwo nad dwoma ludzkimi przeciwnikami, którzy zanotowali najlepsze wyniki w 27-letniej historii tego teleturnieju.

Zwycięstwo w quizie może się wydawać rozczarowaniem w porównaniu z ostatnim razem, kiedy amerykański gigant komputerowy wystawił maszynę przeciwko sile ludzkiego umysłu. Czternaście lat temu zbudowany Deep Blue wygrał z szachowym mistrzem świata Garri Kasparowem. Jednak przejście od czysto matematycznych realiów do znacznie mniej uporządkowanego świata języka i kultury popularnej stanowi wielki krok naprzód w naukach komputerowych, który zaskakująco szybko może mieć wpływ na codzienne życie i konkurencyjność w biznesie.

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) może doprowadzić do usprawnienia procesu podejmowania decyzji w medycynie czy w finansach. Pewnego dnia zostaną stworzeni cyfrowi asystenci, którzy będą odpowiadali na bezpośrednio zadane pytania znacznie skuteczniej niż Google.

– Gdybyś rozmawiał z ludźmi pracującymi nad AI pięć lat temu, powiedzieliby, że to, czego dokona Watson, zajmie od 20 do 30 lat – mówi Rodney Brooks, profesor robotyki z MIT. Choć do prawdziwej sztucznej inteligencji jeszcze daleko, obecna technologia może położyć podstawy pod generację zautomatyzowanych systemów zdolnych dostarczać znacznie bardziej użyteczne i bezpośrednie rozwiązania problemów życia codziennego. IBM już rozmawia z dużymi amerykańskimi firmami medycznymi o tym, jak wykorzystać tę technologię do produkcji dokładniejszych systemów diagnostycznych. Później prawdopodobnie znajdzie zastosowanie w usługach finansowych i handlu.

Więcej szczegółów w serwisie Forsal.pl w artykule pt. Ludzki mózg traci przewagę nad sztuczną inteligencją

Richard Waters, Financial Times

Forsal.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031