Ludzki mózg traci przewagę nad sztuczną inteligencją

Forsal.pl 28-02-2011, 10:02

Do tej pory komputery potrafiły wygrywać z nami jedynie w szachy. Jednak teraz po raz pierwszy maszyna pokonała ludzi, odpowiadając na pytania w popularnym teleturnieju.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Marketingowe sztuczki służą czasami całkiem poważnym celom. Tak stało się w ubiegłym tygodniu, kiedy IBM poddał swój zaawansowany system komputerowy Watson – którego stworzenie pochłonęło cztery lata i 30 mln dol. – próbie w popularnym amerykańskim quizie telewizyjnym „Jeopardy”! Maszyna odniosła miażdżące zwycięstwo nad dwoma ludzkimi przeciwnikami, którzy zanotowali najlepsze wyniki w 27-letniej historii tego teleturnieju.

Zwycięstwo w quizie może się wydawać rozczarowaniem w porównaniu z ostatnim razem, kiedy amerykański gigant komputerowy wystawił maszynę przeciwko sile ludzkiego umysłu. Czternaście lat temu zbudowany Deep Blue wygrał z szachowym mistrzem świata Garri Kasparowem. Jednak przejście od czysto matematycznych realiów do znacznie mniej uporządkowanego świata języka i kultury popularnej stanowi wielki krok naprzód w naukach komputerowych, który zaskakująco szybko może mieć wpływ na codzienne życie i konkurencyjność w biznesie.

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) może doprowadzić do usprawnienia procesu podejmowania decyzji w medycynie czy w finansach. Pewnego dnia zostaną stworzeni cyfrowi asystenci, którzy będą odpowiadali na bezpośrednio zadane pytania znacznie skuteczniej niż Google.

– Gdybyś rozmawiał z ludźmi pracującymi nad AI pięć lat temu, powiedzieliby, że to, czego dokona Watson, zajmie od 20 do 30 lat – mówi Rodney Brooks, profesor robotyki z MIT. Choć do prawdziwej sztucznej inteligencji jeszcze daleko, obecna technologia może położyć podstawy pod generację zautomatyzowanych systemów zdolnych dostarczać znacznie bardziej użyteczne i bezpośrednie rozwiązania problemów życia codziennego. IBM już rozmawia z dużymi amerykańskimi firmami medycznymi o tym, jak wykorzystać tę technologię do produkcji dokładniejszych systemów diagnostycznych. Później prawdopodobnie znajdzie zastosowanie w usługach finansowych i handlu.

Więcej szczegółów w serwisie Forsal.pl w artykule pt. Ludzki mózg traci przewagę nad sztuczną inteligencją

Richard Waters, Financial Times

Forsal.plSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.