Logowanie do bankowości internetowej po 14 września 2019

07-09-2019, 17:48

14 września zaczyna obowiązywać dyrektywa PSD2. To oznacza, że zmieni się m.in. sposób logowania do bankowości internetowej. Oprócz dotychczasowego wpisania loginu i hasła użytkownik będzie musiał dodatkowo udowodnić swoją tożsamość, np. wpisać kod SMS otrzymany na przypisany do swojego konta numer telefonu.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Użytkowników bankowości internetowej za sprawą Dyrektywy PSD2 (Payment Services Directive 2) czekają zmiany przy logowaniu do internetowego serwisu bankowego oraz przy potwierdzaniu operacji (przelewów).

Logowanie na konto bankowe

Do tej pory wejście na swoje internetowe konto bankowe wymagało wpisania loginu i hasła. Od 14 września trzeba będzie się dodatkowo uwierzytelnić. Sposób dodatkowego uwierzytelnienia określa każdy bank, jednak najczęściej spotykane będą:

  • wpisanie kodu z SMSa. Po próbie logowania na konto użytkownik otrzyma na swój telefon SMS z kodem, który będzie trzeba wpisać w odpowiedniej rubryce na stronie logowania. Ten sposób uwierzytelniania nie wymaga tego, by na swoim telefonie mieć bankową aplikację mobilną.
  • potwierdzanie operacji w aplikacji mobilnej. Po wpisaniu loginu i hasła użytkownik zostanie poproszony o autoryzację logowania w aplikacji mobilnej. W aplikacji będzie możliwe potwierdzenie logowania hasłem lub odciskiem palca albo skanem twarzy.

mBank - logowanie po 14 września 2019

Przykładowe (mBank) ekrany do uwierzytelniania dodatkowego po 14 września 2019. Źródło: mBank

Banki będą zwykle dawały dwie możliwości dodatkowego uwierzytelnienia, np. przez hasło SMS lub przez autoryzację w aplikacji. Konkretny użytkownik będzie domyślnie korzystał z tej samej formy, które używa do potwierdzania transakcji. Będzie możliwość zmiany tego sposobu.

Banki zapowiadają też, że nie zmieni się sposób logowania do aplikacji mobilnych.

Koniec list haseł jednorazowych

Listy haseł jednorazowych nie spełniają warunków dyrektywy PSD2, będą więc wycofywane z banków, które jeszcze z nich korzystają. Jeśli w swoim banku korzystasz z listy haseł, przed 14 września należy zmienić sposób potwierdzania transakcji. Ten sposób będzie też stosowany jako dodatkowe uwierzytelnianie przy logowaniu.

Listy haseł jednorazowych zostaną zastąpione hasłami SMS lub weryfikacją przez aplikację mobilną. Bank może wskazać też inny sposób (np. certyfikat, czyli dodatkowy plik tworzony na urządzeniu użytkownika), niemniej hasła SMS lub autoryzacja w aplikacji mobilnej wydają się najbardziej popularne.

Przed 14 września w większości banków można przejść z list haseł jednorazowych na nowy sposób autoryzacji (np. na hasła SMS) w serwisie internetowym lub na infolinii banku. Jeśli klient nie zdąży zmienić sposobu autoryzacji przed 14 września, może być konieczna wizyta w oddziale banku.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.