Linux zmiażdży Windowsa 8 na rynku gier? Valve i Nvidia mogą w tym pomóc

07-11-2012, 12:43

Uważasz, że Linux to słaby system do gier? Dzięki staraniom znanych firm już wkrótce możesz zmienić zdanie.

Windows 8 nie spodobał się firmie Valve, która przygotowuje znaną platformę gier Steam. Mało tego, twórcy rozrywkowego projektu nazwali go "katastrofą". Na horyzoncie jest tylko jedna realna alternatywa - Linux (zob. Windows 8 się nie spodobał? Zobacz, jak zacząć przygodę z Linuksem).

Rok Linuksa nadciąga?

O nadchodzącym roku Linuksa mówi się już prawie od dekady. Gdyby się uprzeć, bez problemu można jednak wskazać projekty na światową skalę, które bez "Pingwinka" po prostu by się nie udały. Android wykorzystujący jądro Linuksa czy masa webowych usług działających w oparciu właśnie o projekt zapoczątkowany przez Linusa Torvaldsa - to najważniejsze z przykładów.

Gdzie jest Linux na komputerach biurkowych? Cóż, wciąż korzystają z niego nieliczni, jednak to może się zmienić już w najbliższych miesiącach i to za sprawą elementu, który przez długi czas był jedną z największych bolączek systemu: zaawansowanych graficznie i znanych wszystkim gier.

Valve: Linux najlepszą alternatywą

- Jeśli spojrzysz na to, w jaki sposób wszystko funkcjonuje, Apple ma całkowitą kontrolę nad swoim systemem, a przynajmniej część Windowsa 8 jest całkowicie kontrolowana przez Windows App Store - zauważył podczas Ubuntu Developer Summit programista Drew Bliss, rozwijający platformę Steam.

Centrum oprogramownaia Ubuntu

Ubuntu już teraz oferuje swoje narzędzie do łatwego instalowania gier - również tych płatnych.

Dla twórców Steam tego typu utrudnienia to poważny problem związany z dostarczaniem gier. Przede wszystkim funkcjonowanie ich platformy nie jest już tak mile widziane na Windowsie oraz Mac OS, gdyż zwyczajnie wyłamuje się z opracowywanych przez Apple i Microsoft ekosystemów dostarczania aplikacji.

- Chcemy kontynuować rozwój otwartoźródłowych narzędzi, więc rozglądamy się dookoła i oczywiście Linux stał się bardzo realną alternatywną platformą - dodaje Bliss. - Więc przygotowujemy Steam dla Linuksa i wspieramy tak wiele naszych gier dla Linuksa, jak to tylko możliwe.

Warto przypomnieć, że wcześniej twórca platformy Steam nazwał Windowsa 8 "katastrofą" (zob. Złoty okres przed Linuksem?). Na początku tygodnia narzędzie weszło w fazę zamkniętych beta testów dla Ubuntu, w których chęć udziału zgłosiło ponad 60 tysięcy użytkowników.

Nvidia: Dwa razy lepsza wydajność na Linuksie

Sonda
Linux to system dobry do gier?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

W poniedziałek również Nvidia poinformowała o nowościach dla użytkowników Linuksa. Po tym jak Linus Torvalds pozdrowił deweloperów firmy środkowym palcem, programiści naprawdę wzięli się do roboty.

- Nvidia ogłasza nowe wydanie sterowników dla kart GeForce, które dwukrotnie poprawia ich wydajność oraz znacznie obniża czas ładowania się gier na Linuksie - poinformował koncern. Z nowości oczywiście bardzo ucieszyli się również pracownicy wspomnianego wcześniej Valve.

- Nowe sterowniki Nvidii to poprawa poziomu rozgrywki na całej platformie Linux - powiedział wiceszef Valve, Doug Lombardi. Jego zdaniem takie kroki pozwolą firmie na dostarczenie "absolutnie niezrównanych rozwiązań" dla graczy wykorzystujących Linuksa.


Źródło: Nvidia, Valve
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930