Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Linux na biurkach francuskich parlamentarzystów

28-11-2006, 10:01

We Francji z oprogramowania open source korzysta już policja i Ministerstwo Kultury. Teraz pojawił się tam pomysł, aby system Linux wraz z pakietem OpenOffice.org i przeglądarką Firefox, zagościł w biurach prowadzonych przez członków parlamentu.

Autorami projektu są deputowani - Richard Cazenave oraz Bernard Carayon. Ich pomysł nie został jeszcze przyjęty. Jeśli do tego dojdzie, to Linux, Firefox i OpenOffice.org zostaną zainstalowane na 1154 stanowiskach komputerowych, które funkcjonują w ramach biur deputowanych.

Jednym z argumentów za podjęciem takiej decyzji są wyniki badań firmy Atos Origin, która oceniła oprogramowanie open source jako wystarczająco rozwinięte, aby mogło się sprawdzić na stanowiskach pracy w biurach członków Zgromadzenia Narodowego. Badania wykazały również, że taka migracja pozwoli na znaczne oszczędności.

Francuski Parlament już zresztą korzysta z serwerów wspieranych Linuksem i z otwartego systemu CMS - Mambo.

Co ważne, po raz pierwszy planowana jest migracja, która ma objąć również system operacyjny. Wcześniejsze inicjatywy open source we Francji, takie jak migracja żandarmerii na Firefoksa, obejmowały zmianę oprogramowania użytkowego, ale nie decydowano się na korzystanie z innego systemu operacyjnego niż Windows.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Przelewy zagraniczne w mBanku

Źródło: CNET