Lenovo: obawy o niebezpieczny adware są "teoretyczne". Czy naprawdę?

20-02-2015, 11:46

Firma Lenovo przyznała, że instalowanie adware na nowych komputerach było błędem. Firma nie chce jednak przyznać, że program do wyświetlania reklam mógł stwarzać istotne zagrożenie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wczoraj Dziennik Internautów informował, że Lenovo instalowała na nowych laptopach oprogramowanie Superfish do wyświetlania nachalnych reklam. Sprawa była podwójnie niepokojąca. Po pierwsze nie wydaje się w porządku, jeśli producent komputerów sprzedaje maszyny z oprogramowaniem wpływającym na wyświetlane treści. Użytkownicy musieli, co prawda, wyrazić na to zgodę, ale w praktyce nikt nie czyta różnego rodzaju licencji czy warunków, które trzeba zaakceptować przy pierwszych użyciach komputera. 

Poza tym specjaliści od bezpieczeństwa ustalili, że oprogramowanie Superfish mogło stanowić zagrożenie. Instaluje ono swój certyfikat SSL i przekierowuje ruch przeglądarki użytkownika przez serwer pośredniczący. Można to wykorzystać do wywoływania u użytkownika wrażenia, że łączy się on w sposób bezpieczny z wiarygodną stroną, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest.

Lenovo kończy z Superfish

Firma Lenovo wydała już oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Wynika z niego, że:

  • firma otrzymywała skargi na oprogramowanie Superfish, choć początkowo sądziła, że wciskanie klientom tego oprogramowania będzie dla nich wyłącznie korzystne (sic!);
  • firma zaprzestała umieszczania tego oprogramowania na nowych komputerach i wyłączyła połączenia z serwerami włączającymi oprogramowanie. Informacje na temat tych działań oraz o sposobach usuwania oprogramowania Superfish można znaleźć na stronach Lenovo. 
  • firma zapewniła, że oprogramowanie Superfish nie było instalowane na notebookach ThinkPad, na komputerach biurkowych oraz na smartfonach. Szczegółowy wykaz urządzeń, na których to oprogramowanie się znalazło, znajdziemy w komunikacie prasowym

Bezpieczeństwo to takie teorie...

Czy można już uznać, że wszystko jest w porządku? Nie wszyscy tak sądzą. W wydanym oświadczeniu firma Lenovo właściwie nie poruszyła tematu potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa. Temat ten został poruszony w rozmowie opublikowanej na blogu Digits. Przedstawiciel Lenovo Peter Hortensius, spytany o potencjalne zagrożenia, odpowiedział: 

Nie chcemy wchodzić w spór z chłopakami od bezpieczeństwa. Oni zajmują się obawami teoretycznymi. Nie mamy wiedzy o tym, że coś nikczemnego się stało. 

Jest w tym odrobinka prawdy. Chłopaki od bezpieczeństwa zajmują się "obawami teoretycznymi". Problem w tym, że w świecie bezpieczeństwa informatycznego nierzadko dochodzi do przekształcenia teoretycznej możliwości w praktyczny sposób podejmowania "nikczemnych" działań. Hortensius z pewnością o tym wie. Reagowanie na zagrożenia teoretyczne ma minimalizować liczbę ofiar. Byłoby ogromnym błędem, gdybyśmy za realne zagrożenia uznawali tylko te, które są "nikczemnie" wykorzystywane. 

Dowodem na praktyczne wykorzystanie teorii może być to, co zrobił specjalista od bezpieczeństwa Robert Graham. Napisał on na blogu firmy Errata Security, że już teraz może przechwytywać szyfrowane dane "ofiar Superfish" (czyli ludzi z laptopami Lenovo), znajdując się obok nich w kawiarni z hotspotem. Przygotowania do tego zajęły Grahamowi kilka godzin. W sieci znajdziemy też inne artykuły specjalistów, którzy nie uważają tego problemu za tylko "teoretyczny".

Sonda
Czy sądzisz, że Lenovo zadbała o przejrzystość przy wprowadzaniu Superfish na swoje urządzenia
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

 

Lenovo zadbała o przejrzystość?

Lenovo stara się zaniżać znaczenie obaw specjalistów, ale jest też kwestia, w której firma zwyczajnie kłamie. W prasie znajdujemy wypowiedzi rzeczniczki firmy, która twierdziła, że Superfish jest "całkowicie przejrzysty". Nie. Nie jest. Przejrzystość nigdy nie polega na wciskaniu niechcianego dodatku na zasadzie "potwierdź, że przeczytałeś i akceptujesz". Taka przejrzystość to największe kłamstwo internetu.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.