Kup dwa OLPC, weź jednego

24-09-2007, 12:56

Tanie laptopy OLPC będą przez dwa tygodnie sprzedawane obywatelom USA i Kanady. Ich nabywcy zapłacą za nie dwukrotność ceny, ale każdy taki zakup sfinansuje jednego laptopa dla dziecka z uboższego kraju.

Ogłoszony program sprzedaży OLPC nosi nazwę G1G1 ("give one, get one" czyli "daj jeden, weź jeden"). W ramach tej oferty nabywca zapłaci 399 dolarów za dwie maszyny, z których jedna zostanie wysłana do niego, a druga zasili charytatywny projekt OLPC.

Program G1G1 ma wystartować 12 listopada i będzie trwał tylko dwa tygodnie. Ograniczona czasowo długość programu wynika z tego, ze OLPC jest organizacją non-profit i prowadzona przez nią działalność zarobkowa podlega ograniczeniom. Sprzedaż będzie się odbywać za pośrednictwem strony XoGiving.org.

Według przedstawicieli organizacji OLPC, program G1G1 może się cieszyć dużym zainteresowaniem, gdyż stworzony do pracy w ekstremalnych warunkach laptop XO cieszy się dużym zainteresowaniem w krajach wysoko rozwiniętych.

Przedstawiciel OLPC Walter Bender powiedział serwisowi BBC, że dostępność maszyn XO na rynku detalicznym będzie nie tylko dodatkowym źródłem finansowania projektu. Dostępność komputera sprawi, że większa liczba ludzi będzie mogła tworzyć dedykowane dla niego treści i oprogramowanie.

Gdy projekt OLPC startował, jego pomysłodawca Nicholas Negroponte zapewniał, że supertani laptop nie będzie dostępny na rynku detalicznym, a jedynie w ramach programów rządowych. Miało to zapobiec powstaniu "szarego rynku" dla tych maszyn. Istniała obawa, że dzieci które dostaną laptopa po prostu sprzedadzą go, aby zdobyć jedzenie lub inne podstawowe produkty. Gdyby OLPC nie były ogólnodostępne, takie nadużycie można byłoby łatwo wykryć.

Z czasem jednak Negroponte doszedł do wniosku, że sprzedaż detaliczna OLPC może pomóc w finansowaniu projektu. Już we wrześniu ubiegłego roku pojawiła się propozycja sprzedawania maszyn w serwisie eBay, za 450 USD.

Lista państw, które mają jako pierwsze otrzymać supertanie laptopy nadal nie jest znana. Aktualna cena laptopów to 198 USD. Organizacja OLPC twierdzi obecnie, że ma zamówienia na 3 miliony maszyn.

Źródło: BBC, SMH
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag XOtag sprzedażtag programy charytatywnetag eBay
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy