Kształt grubego kota naruszył prawa do Pokemonów - AWI

20-08-2014, 11:34

Kobieta sprzedająca projekt doniczki w kształcie grubego kota została uznana za osobę naruszającą prawa Pokémon International. Takie mamy czasy, że nawet kształt zwierzęcia może być własnością intelektualną.

To kolejny tekst z cyklu Absurdy własności intelektualnej (AWI).
* * *

Drukowanie 3D sprawiło, że można naruszyć prawa autorskie, tworząc pewien kształt lub udostępniając jego wzór w sieci. Czasem kształty rzeczywiście są na tyle charakterystyczne, że ich pochodzenie nie budzi wątpliwości, ale nie zawsze tak jest.

Serwis Polygon opisał przypadek kobiety, która kupiła drukarkę 3D i stworzyła dla swojej koleżanki oryginalną doniczkę. Ta doniczka wyglądała tak:

zdjęcie
źródło zdjęcia: thingiverse.com

Gruby kot czy Bulbasaur?

Dla wielu ludzi będzie to całkiem fajna doniczka w kształcie grubego kota. Może się podobać, nawet jeśli kojarzy się tylko z kotem. Autorka tej doniczki nie ukrywała jednak, że inspirowała się Pokemonami. Miłośnicy Pokoemonów mogą uznać, że doniczka jest podobna do Bulbasaura, który wygląda tak:

rysunek

Pokemon atakuje!

Jak zapewne się domyślacie, autorka doniczki miała problem z powodu tego podobieństwa. Swój projekt opublikowała w serwisie Shapeways.com, który pozwala na sprzedawanie modeli. Zdobył on popularność, co oczywiście zaczęło przeszkadzać firmie Pokémon International (to oddział Nintendo odpowiedzialny za sprzedaż praw do Pokemonów). Zażądała ona od serwisu Shapeways usunięcia wzoru doniczki, a także zwrócenia pieniędzy zebranych dzięki sprzedaży. Projekt nie jest już dostępny na Shapeways, choć da się go znaleźć w innych serwisach (zob. Polygon, Nintendo uses copyright on best Pokémon fan project. It's super effective).

Cztery łapy? To już było!

Dlaczego zaliczyliśmy tę sprawę do absurdów własności intelektualnej? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jakaś kobieta po prostu naruszyła prawa firmy stojącej za Pokemonami. Tylko czy doniczka naprawdę ma taki kształt, że niewątpliwie przedstawia Bulbasaura? Czy kobieta próbowała podszywać się pod sprzedawcę oryginalnych Pokemonów? Odpowiedź na obydwa pytania brzmi "nie".

Dla większości ludzi ta doniczka nie będzie żadnym Pokemonem, tylko śmiesznym zwierzątkiem. To zwierzątko ma cztery łapy, dwoje oczu, trójkątne uszy, głowę, pysk i nos. Zauważmy, że taki "layout zwierzęcia" nie jest wynalazkiem Nintendo. Matka natura stworzyła to wcześniej. 

Warto też zauważyć, że w przypadku doniczki zwierzątko ma dziurę na plecach, której oryginalny Bulbasaur nie ma. Owszem, można w tej doniczce posadzić kaktusa i dopiero wtedy mamy Bulbasaura, ale kształt produktu nie odpowiada bardzo dokładnie kształtowi Pokemona.

Sonda
Co widzisz patrząc na tę doniczkę?
  • grubego kota
  • pokemona
wyniki  komentarze

Twórczyni doniczki nie ukrywała źródła inspiracji, ale też nie próbowała przekonywać wszystkich, że to, co sprzedaje, to oryginalny Bulbasaur. Dla wielu ludzi to był śmieszny kot i niektórzy nabywcy projektu chcieli tylko kota.

Dziennik Internautów wspominał w przeszłości o mężczyźnie, który sprzedawał stację dokującą dla iPhone'a wzorowaną na żelaznym tronie z "Gry o tron". W tym przypadku naruszenie było niewątpliwe. Można natomiast wątpić w to, czy oddział Nintendo ma prawa do wszelkich kształtów czworonożnych grubych zwierzątek.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031