Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kopie stron nie naruszają praw autorskich

26-01-2006, 20:27

Wyszukiwarki internetowe, oprócz przeszukiwania zasobów sieci, udostępniają również możliwość obejrzenia kopii zindeksowanej strony WWW (tzw. cache). Sąd w Nevadzie orzekł, że automatycznie sporządzane kopie stron WWW przez mechanizmy wyszukiwarek nie naruszają praw autorskich ich twórców.

Sąd zainteresował się sprawą na wniosek internauty, który najpierw umieścił napisany przez siebie tekst na stronie WWW, a następnie go usunął. Niestety, autora tekstu ubiegły roboty wyszukiwarki indeksujące strony WWW i sporządzające ich lokalne kopie na serwerach Google.

Sąd orzekł, że wyszukiwarka nie jest winna ujawnienia treści usuniętych ze strony. Sędzia wskazał również na niewiedzę autora, który nie wykorzystał ogólnoprzyjętych metod zapobiegających archiwizowaniu (kopiowaniu) stron WWW.

Tymczasem wyszukiwarki pozwalają właścicielom stron WWW na usunięcie indeksowanej zawartości na wiele sposobów; m.in. przy użyciu odpowiednich meta-tagów (HTML) czy też specjalnego pliku robots.txt. Webmasterzy mogą sterować tym, czy dana wyszukiwarka może indeksować lub archiwizować tworzone przez nich strony WWW, mając elastyczną możliwość zablokowania dowolnego dokumentu bądź przed indeksowaniem, lub też przed archiwizowaniem.

Google Cache Oskarżona przez pisarza Google udostępnia ponadto formularz, z którego można skorzystać w pilnych sprawach do przyśpieszonego trybu usuwania wiadomości dostępnych w indeksie wyszukiwarki.

Przy okazji tej sprawy, warto też wspomnieć o Google Hacking, technice służącej do zdobywania informacji za pomocą odpowiednich zapytań kierowanych do wyszukiwarki. Znający zaawansowane operatory wyszukiwania udostępnione przez Google są w stanie zdobyć dane takie jak numery kart kredytowych czy też uzyskać dostęp do drukarek sieciowych, paneli sterowania kamerami przemysłowymi, loginów, haseł etc.

Należy również mieć na uwadze, że samo zablokowanie archiwizowania strony przez Google, nie jest 100% skuteczne. Jedna z technik Google Hacking pozwala na przejrzenie treści każdej ze zindeksowanych przez wyszukiwarkę stron, nawet, jeśli obejrzenie jej kopii (cache) zostało zablokowane. Dodatkowo w sieci znajdują się inne serwisy, regularnie archiwizujące zawartość stron WWW... dla chcącego, nic trudnego!

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Przestępcy polubią VoIP?

Źródło: CNET