Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kontrola skarbowa bierze się za legalność oprogramowania

23-03-2011, 14:07

W ośmiu województwach rozpoczęto już kontrole skarbowe, w ramach których będzie weryfikowana także legalność oprogramowania - informuje organizacja Business Software Alliance, która pozytywnie ocenia nowelizację ustawy o kontroli skarbowej w zakresie przeciwdziałania naruszeniom praw własności intelektualnej.

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów w ośmiu województwach rozpoczęto kontrole skarbowe, w ramach których będzie weryfikowana legalność oprogramowania. Tak poszerzony zakres uprawnień inspektorów kontroli skarbowej ma służyć realizacji zadań wynikających z ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej w zakresie zapobiegania, wykrywania oraz zwalczania przestępstw i wykroczeń przeciwko prawom własności intelektualnej.

Opinie na temat nowych kontroli są podzielone. Na łamach DI prezentowaliśmy opinię prawnika Rafała Ciska, który stwierdził:

Oto bowiem organy państwowe, a w szczególności skarbówka, powinny dbać przede wszystkim o ochronę interesów finansowych Skarbu Państwa (co zresztą wynika bezpośrednio z brzmienia art. 1 ustawy o kontroli skarbowej). Natomiast piractwo uderza przecież głównie w interesy prywatnych podmiotów praw. Powstaje pytanie, dlaczego akurat kontrola skarbowa miałaby dbać właśnie o ich interesy? - pyta Rafał Cisek w tekście pt. Skarbówka będzie kontrolować legalność oprogramowania (sic!).

>>> Czytaj: Co druga firma w Polsce korzysta z nielegalnego oprogramowania

Oczywiście przedstawiciele organizacji związanych z przemysłem uważają, że w dbaniu o ich interesy nie ma nic złego.

- Nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej, jak i działania urzędów kontroli skarbowej mające na celu jej wykonanie, to krok w dobrą stronę, zważywszy, iż pozwalają na skuteczne przeciwdziałanie dwóm negatywnym zjawiskom: szarej strefie i piractwu intelektualnemu. Oba mają zły wpływ na polską gospodarkę - mówi Bartłomiej Witucki, koordynatora i rzecznik BSA w Polsce. -  Prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem nielegalnego oprogramowania jest niestety w Polsce zjawiskiem dość częstym. Potwierdzają to zarówno wyniki badań skali piractwa komputerowego, jak i liczba wszczętych przez organy ścigania postępowań karnych dotyczących naruszenia praw własności intelektualnej w zakresie oprogramowania. Nowe uprawnienia organów kontroli skarbowej mogą okazać się skuteczną metodą przeciwdziałania piractwu komputerowemu. Warto pamiętać, że piractwo komputerowe wiąże się nie tylko z ryzykiem prawnym, ale - jak wynika z badań - także ze znacznym ryzykiem zagrożenia bezpieczeństwa informatycznego - dodaje Witucki.

Przedstawiciele BSA przekonują więc, że dbanie o interesy dostawców oprogramowania to także dbanie o gospodarkę i miejsca pracy. Ponadto uważają oni, że korzystanie z nielegalnego oprogramowania można traktować jako czyn nieuczciwej konkurencji.

Z informacji opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w latach 2005-2009 co roku zostało wszczętych średnio 1352 postępowań karnych w związku z piractwem komputerowym. 

>>> Czytaj: Przekręt "na antypirata" opłaca się oszustom


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: BSAOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik