Konkurs na najlepsze zdjęcia wykorzystywane w projektach Wikimedia

03-02-2011, 11:02

6 lat temu, gdy Wikipedia zaczęła zyskiwać na popularności, jako jej projekt siostrzany założono Wikinews - portal dziennikarstwa obywatelskiego. Polska wersja językowa, jako jedna z pierwszych, pojawiła się 19 lutego 2005 roku. Z tej okazji organizowana jest druga edycja konkursu Wikinews Press Photo, podczas którego wyłonione zostaną najlepsze zdjęcia wykorzystywane w projektach Wikimedia w 2010 roku.

Wersje językowe Wikinews znacznie się od siebie różnią sposobem pozyskiwania i prezentowania informacji. Twórcom serbskiej wersji Wikinews udało się przekonać dużą agencję informacyjną do publikowania treści na licencji Creative Commons uznanie Autorstwa 2.5. Polskie Wikinews współpracuje jedynie z kilkunastoma małymi serwisami, zajmującymi się tematami związanymi z wolnym oprogramowaniem i wolną kulturą. Włosi zaangażowali się w przeprowadzanie wywiadów i mają w tym względzie spore osiągnięcia, na przykład wywiad z Umberto Eco dotyczący Wikipedii, który został już przetłumaczony na trzy inne języki.

Dla wersji polskojęzycznej charakterystyczne są częste fotoreportaże. W związku z tym po raz drugi organizowany jest konkurs Wikinews Press Photo, który składa się z dwóch etapów. W trakcie pierwszego etapu osoby mające na koncie co najmniej 50 edycji w dowolnym projekcie Wikimedia zgłaszają zdjęcia do konkursu. We wstępnym głosowaniu wyłonionych zostaje pięciu finalistów. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 19 lutego, w dniu szóstych urodzin polskiej wersji językowej Wikinews.

Więcej szczegółów na stronie: http://pl.wikinews.org/wiki/Wikinews:Wikinews_Press_Photo_2011


Następny artykuł » zamknij

Nowe, lepsze Orange?

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy