Koniec TVN24 dla użytkowników Neostrady

07-01-2009, 20:35

Telekomunikacja Polska pozbawiła użytkowników Neostrady możliwości bezpłatnego oglądania TVN24 - poinformował Czytelnik Dziennika Internautów. Spółka nie wydała w tej sprawie oficjalnego komunikatu. Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem TP w celu wyjaśnienia sytuacji, o komentarz poprosiliśmy też UOKiK.

W liście od Czytelnika, który otrzymaliśmy dzisiaj rano, można przeczytać:

Jako użytkownik Neostrady za pośrednictwem ich strony mogłem za darmo oglądać TVN24. Do 4 stycznia 2009. 5 stycznia 2009 nie mogłem już oglądać TVN24. Próbowałem również dzisiaj odebrać transmisję, ale "serwer nie odpowiada". (...) Nadmienię, że strona Neostrady została zaktualizowana, a odnośnik do odbioru TVN24, który był na głównej zniknął. Próżno również szukać jakichkolwiek informacji o takim działaniu.

Czytelnik podał nam odnośnik do bloga, którego autor, powołując się na anonimowego pracownika infolinii technicznej Telekomunikacji Polskiej, poinformował o wyłączeniu usługi. "Firma nie planuje jej wznowienia. Prawdopodobny powód to brak nowej umowy między ITI a TP SA" - czytamy na blogu. Dziennik Internautów postanowił sprawdzić te informacje.

Skontaktowaliśmy się najpierw z rzecznikiem prasowym Grupy TVN - Karolem Smolągiem, który w rozmowie telefonicznej stwierdził, że TP faktycznie nie jest już zainteresowana transmisją TVN24. O szczegóły mieliśmy zapytać Telekomunikację Polską, co też zrobiliśmy. Zaistniałą sytuację skomentował Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Grupy TP:

Rzeczywiście, w styczniu ubiegłego roku TP zaproponowała klientom neostrady bezpłatny dostęp do TVN24 za pośrednictwem serwisu neostrada world. Zainteresowanie tą propozycją jednak systematycznie malało, w związku z czym TP nie zdecydowała się na przedłużenie umowy z nadawcą. Program TVN24 jest szeroko dostępny za pośrednictwem innych nośników, prawdopodobnie dlatego ta forma transmisji nie była wystarczająco atrakcyjna, by zainteresować szersze grono klientów.

Jabczyński przypomniał, że klienci TP mogą skorzystać z nowej oferty "neostrada tp z telewizją" i w ramach trwającej obecnie promocji oglądać bezpłatnie TVN24.

Dziennik Internautów skontaktował się też z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy firma świadcząca daną usługę powinna uprzedzić o jej wyłączeniu - użytkowników Neostrady, komentujących wspomniany wyżej wpis na blogu, najbardziej bulwersował brak jakichkolwiek oficjalnych informacji w tej sprawie.

Skontaktował się z nami Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK. Dowiedzieliśmy się, że ocena opisanej przez nas sytuacji zależy od reguł transmitowania programu TVN24 przez TP SA dla klientów Neostrady:

Jeśli taka usługa była wyszczególniona w umowie z konsumentem (np. jako promocja czy samodzielna usługa), to przedsiębiorca ma obowiązek poinformowania konsumenta o wyłączeniu tej usługi, dając mu jednocześnie możliwość rezygnacji z umowy. Natomiast jeżeli transmisja programu nie była elementem kontraktu, przedsiębiorca nie ma obowiązku informowania o jej zaprzestaniu.


Źródło: DI24.pl
Wszystkie Listy czytelników kierowane do DI są czytane przez redaktorów. Niektóre pytania / prośby do redakcji mogą dotyczyć szerszego grona internautów, wymagać wypowiedzi ekspertów lub zainteresowanych stron, wówczas traktowane są jako tematy interwencyjne. Wszelkie sprawy, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć prosimy kierować na adres: interwencje@di.com.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy