Koniec serwisu Blip, polskiego klona Twittera. Ech... szkoda!

01-07-2013, 15:09
Aktualizacja: 01-07-2013, 15:27

Blip, polski klon Twittera, zostanie zamknięty 31 sierpnia 2013 roku. Już dziś część funkcji serwisu zostanie wyłączona. Aktualizacja: dodaliśmy kilka słów wyjaśnienia od rzecznika firmy GG Network, do której należy serwis.

Społecznościowy serwis Blip wziął swoją nazwę od skrótu Bardzo Lubię Informować Przyjaciół. Założony został w roku 2007 i od początku wydawał się bardzo udanym klonem Twittera, zapewne dlatego dość szybko został przejęty przez Gadu-Gadu S.A. Serwis mógł pochwalić się kontami celebrytów i znanych polityków, jak choćby Lech Wałęsa i Grzegorz Napieralski.

Blip zamknięty od 31 sierpnia

Teraz, odwiedzając Blipa, możemy ujrzeć komunikat o zamknięciu serwisu, który jednocześnie zachęca do przenoszenia kont na Wykop.pl

zrzut

Tak więc Blip ma zakończyć swój żywot 31 sierpnia i do tego czasu można przenieść swoje konto na Wykop. Osoby, które tego nie zrobią, po prostu stracą swoje konto.

Ponadto użytkownicy Blipa dostali dziś e-mailem informację, że od dziś (1 lipca br.) wyłączona zostanie możliwość publikowania postów poprzez zewnętrzne źródła, jak np. serwis Twitter, aplikacje mobilne i in.

Blip umiera zbyt cicho?

Biura prasowe GG Network oraz Grupy Allegro, jak dotąd, nie wydały żadnych szczególnych oświadczeń (przynajmniej do chwili napisania tego tekstu). Jedynie na Wykopie znajdziemy pewne wyjaśnienie, dotyczące odkrytego wcześniej wykopowicza, który... pisał sam do siebie. W tym wyjaśnieniu czytamy:

Jako część Grupy Allegro jesteśmy połączeni z wieloma serwisami - jednym z nich jest blip.pl, funkcjonalnie odpowiednik wykopowego mikrobloga. Ponieważ rozwijanie dwóch podobnych usług nie jest optymalne, a dzięki Wam wykopowy mikroblog ma ogromny potencjał, podjęta została decyzja o wchłonięciu Blipa i stworzeniu z naszego serwisu miejsca do jeszcze ciekawszych dyskusji pomiędzy większą liczbą osób. Od dziś przez najbliższe tygodnie użytkownicy Blipa będą mieli możliwość połączenia swoich kont z Wykopem i przeniesienia całej aktywności na mikroblog. Mamy nadzieję, że powitacie ich serdecznie :-)

Było sympatycznie

Osobiście jestem zdziwiony, że właściciele Blipa nie poinformowali internautów wcześniej o planach zamknięcia serwisu. Nawet jeśli "rozwijanie dwóch podobnych usług nie jest optymalne", to trzeba zauważyć, że Blip wytworzył swoją społeczność, szczególną atmosferę i generalnie zapisał się w historii polskiego internetu.

Sonda
Szkoda BLIPa?
  • tak, bardzo
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie i już
wyniki  komentarze

Przyznam, że sam korzystałem z Blipa i nie potrafię nawet powiedzieć, dlaczego przestałem to robić. Bardzo odpowiadała mi współpraca serwisu z Jabberem, a w pewnym momencie przestałem korzystać z tego komunikatora i tym samym zarzuciłem Blipa. Nigdy jednak nie mogłem powiedzieć, że Blip mnie rozczarował. Był to jedyny - oprócz Twittera - serwis mikroblogowy, z którego przez dłuższy czas korzystałem naprawdę intensywnie.

Aktualizacja: Rzecznik GG Network wyjaśnia

Jarosław Rybus, rzecznik prasowy firmy GG Network, do której należy Blip, udzielił Dziennikowi Internautów następujących wyjaśnień:

Zdecydowaliśmy się na zamknięcie serwisu Blip z uwagi na kilka jednoczesnych przesłanek. Po pierwsze, mikroblogi w Polsce nie stały się masową usługą, a sam Blip jest usługą niszową. Po drugie, Blip zmaga się z bardzo silną międzynarodową konkurencją. Po trzecie, aby dalej prowadzić ten serwis, konieczna byłaby decyzja o poważnych nakładach inwestycyjnych. Po czwarte, do dzisiaj nie pojawił się efektywny model biznesowy dla tego typu usług. Każdy z tych problemów samoistnie jest możliwy do rozwiązania. Ich kombinacja jest przyczyną decyzji o niekontynuowaniu prowadzenia usługi Blip. Koncentrujemy się na rozwijaniu naszej kluczowej usługi - GG.

Blipa ostatecznie wyłączymy z końcem sierpnia. Dzisiaj wyłączyliśmy możliwość zakładania kont i umieszczania postów poprzez zewnętrzne źródła, serwisy. Nadal istnieje możliwość umieszczania wpisów z poziomu strony Blip.pl. Obecni, dotychczasowi użytkownicy Blipa będą mogli dokonać łatwej migracji swoich kont do serwisu Wykop.pl, z zachowaniem dotychczasowych wpisów i nazwy użytkownika, jeśli tylko będzie ona wolna. Migracja jest oczywiście dobrowolna.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy