Konferencja WUD Silesia - o innowacji i nie tylko

PATRONAT MEDIALNY 01-12-2015, 06:48

21 listopada 2015 roku w nowym gmachu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach odbyła się VI edycja konferencji World Usability Day Silesia. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania była „innowacja”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się zarówno światowi eksperci, jak i lokalni innowatorzy, których pomysły i projekty naprawdę zaskakują.

WUD Silesia to wydarzenie poświęcone tematyce UX (user experience) i usability, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń na Górnym Śląsku. Konferencja organizowana jest w ramach międzynarodowej inicjatywy World Usability Day (Światowego Dnia Użyteczności), zapoczątkowanej przez Usability Professionals Association, stowarzyszenie zrzeszające profesjonalistów branży UX z całego świata.

Konferencja WUD Silesia skierowana jest do wszystkich osób zainteresowanych tematem użyteczności, w szczególności do projektantów, programistów, inżynierów, psychologów, socjologów, architektów, studentów oraz osób związanych z trzecim sektorem. Na tegoroczną edycję zarejestrowało się ponad pół tysiąca osób, zgłaszając chęć uczestnictwa w wykładach bądź warsztatach realizowanych w ramach konferencji.

Ponad 300 uczestników WUD Silesia spotkało się 21 listopada 2015 r. w nowym gmachu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie mogli wysłuchać 10 wystąpień, a także wziąć udział w jednym z 6 warsztatów. Konferencję otworzył badacz interakcji i projektant systemów złożonych – Wiesław Bartkowski, który opowiedział o projektowaniu systemów ucieleśnionych. W porannym bloku wypowiedzieli się tacy specjaliści jak: Piotr Łój z prelekcją „Virtual Reality – upgrade 1.1 do rzeczywistości”, dr Anna Pohl i prof. Marian Oslislo z wykładem „Innowacje w Akademii”, dr Patrycja Rudnicka i Agata Magdalena Nowak, które opowiedziały o „Magicznym pudełku MVP”, Marcin Malicki poszukujący odpowiedzi na pytanie „Czy możemy państwo rozwinąć w usługę?”, Łukasz Szóstek, który omówił recepty na innowacje oraz Jarosław Gwizdak, który opowiedział o dostrzeganiu człowieka w „socjalnym sądzie”.

WUD Silesia

- Sąd powoli staje się troszkę innym sądem, niż kiedyś bywał, dostrzegana jest potrzeba jakiejś innowacji – dzielił się swoim doświadczeniem jeden z prelegentów, Jarosław Gwizdak (Prezes Sądu oraz Sędzia w Sądzie rejonowym Katowice – Zachód) i dodał – To, w jaki sposób przesłuchamy człowieka, w jaki sposób go poinformujemy o dojeździe do sądu, czy też przeprosimy go za to, że rozprawa się spóźniła, to myślę, że to są te małe kamyczki, które posłużą za fundament tej dużej świątyni wymiaru sprawiedliwości. Ja staram się siać tego typu ziarno, uznając je za jedyne słuszne i te kiełki pojawiają się czy to w Poznaniu, czy w Szczecinie, czy też w Gliwicach, gdzie w tej chwili otwarto punkt mediacyjny, któremu bardzo kibicuję. Myślę, że to jest proces niezwykle długotrwały, zmiana w takich strukturach i w takich organizacjach jest niezwykle skomplikowana i wymaga mnóstwa nakładów, ale właśnie takie konferencje pokazują, że szereg instytucji, szereg entuzjastów, poniekąd społeczników, myśli w ten sam sposób, a to jest zmiana świata, zmiana świata na lepsze.

W popołudniowym bloku wystąpił Michał Budryk, który podczas swojego wykładu poruszył temat oszczędnej innowacji i zmian w globalnym biznesie oraz Ewa Chudyba z prelekcją „Innowacja jako bunt metafizyczny”. Konferencję zamknęło wystąpienie Everetta McKaya, eksperta w temacie user experience, autora wielu cenionych publikacji dotyczących tematyki usability, pod tytułem „Innovating WellDesigned Products – Learning the Right Lessons from Steve Jobs”.

Obecność na konferencji tak wielu wybitnych specjalistów reprezentujących różne dziedziny, powiązane z szeroko rozumianą tematyką usability, miała na celu stworzenie przestrzeni do interdyscyplinarnych dyskusji na temat innowacji i użyteczności oraz szeroko pojętego projektowania.

Oprócz wykładów, uczestnicy wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Michała Aleksandra, dr Agnieszkę Szóstek, Bartosza Mozyrko, Andrzeja Woynarowskiego, Tomasza Wawrzyniaka, Krzysztofa Lisa oraz Everetta McKaya. Zajęcia dedykowane były przede wszystkim osobom, które chciały doskonalić warsztat projektanta i badacza.

WUD Silesia

Na pytanie, co prelegenci chcieliby, by uczestnicy wynieśli z warsztatów, jedna z prelegentek, Agnieszka Szóstek odpowiedziała: Mam nadzieję, że z moich warsztatów uczestnicy wynieśli cztery rzeczy. Pierwsza: projektowanie jest tworzeniem przyszłości. Projektant nie tworzy teraźniejszości, on tworzy przyszłość i to od nas trochę zależy, gdzie sobie postawimy granice tej przyszłości. Czy ta przyszłość to jest za miesiąc, czy za 20 lat, czy może za 5 i że tak naprawdę tutaj my, jako projektanci mamy dużą swobodę, by podjąć taką decyzję. Druga rzecz, którą mam nadzieję, że wyniosą, to to, że trendy są i należy im się przyglądać, bo one naprawdę wpływają na decyzje, które podejmujemy. Trzecia rzecz to wiedza, że tworzenie tej wizji przyszłości to jest powiedzenie sobie, co robimy, ale to też jest powiedzenie sobie, czego nie robimy. Bo często projektanci mają tendencję do robienia wszystkiego i w związku z tym gubi się myśl przewodnia. I czwarta rzecz to sprowokowanie ich do myślenia o tym, że projektowanie jest tak naprawdę kwestionowaniem status quo.

Dodatkowo, oddając się atmosferze „innowacji”, organizatorzy przygotowali szkolenie związane z tematyką survivalową. Prowadzący warsztaty, Krzysztof Lis,  na pytanie, jak temat innowacji można przełożyć na problemy poruszane na warsztatach mówił: Im dłużej o jednym i drugim temacie myślę, to dochodzę to wniosku, że innowacja jest próbą rozwiązania problemu znanego od dłuższego czasu w sposób inny, niż do tej pory i każda kryzysowa sytuacja, na którą musimy się przygotować, też się do tego sprowadza. Musimy zrobić to co zawsze, ale inaczej. To też jest do pewnego stopnia przełamywanie schematów, w których funkcjonujemy od lat 10, 20, 50, 150 i robienie czegoś na nowo. To jest wywarzanie czasami otwartych drzwi i wracanie do wiedzy, która kiedyś była dostępna każdemu, a dziś trochę zanikła, bo żyjemy w innych okolicznościach. Mam wrażenie, że innowacje w biznesie, przemyśle, projektowaniu, w Internecie niekiedy sprowadzają się właśnie do szukania rozwiązania problemu, który już kiedyś, gdzieś został rozwiązany, może nieco inaczej.

Zarówno sama konferencja, jak i związane z nią projekty towarzyszące organizowane są przez firmę Future Processing i przyjaciół – instytucje partnerskie, reprezentantów środowisk naukowych, biznesowych i artystycznych, organizacje pozarządowe, studentów i wolontariuszy. Główny organizator, firma Future Processing, zajmuje się tworzeniem wyspecjalizowanego oprogramowania komputerowego na potrzeby międzynarodowego handlu, przemysłu i usług.

Partnerem głównym VI edycji konferencji została Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Patronaty honorowe objęli: Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Katowice, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Patroni medialni wydarzenia to: NowyMarketing, Marketing przy Kawie, UX Labs, Design Thinking, Marketer+, Dziennik Internautów, Grupa Adweb, FONT nie czcionka!, Spotkania-IT oraz Interaktywnie.com. Konferencję wspierali także: Now! Go Online, Human Tech Art, CHI Polska oraz Women in Technology oraz uxdesign.pl.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag WUD Silesiatag UXtag usabilitytag patronat DI
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy