Komputer w okularach to także cel Microsoftu. Czy to zastąpi smartfony?

23-11-2012, 12:32

Okulary wyświetlające informacje o wydarzeniach śledzonych na żywo chce opatentować Microsoft. Wcześniej okulary Glass z funkcjami smartfona przedstawiła Google. Czy to już początek nowego trendu?

Jeszcze na początku tego roku sensacyjne wydawały się doniesienia o tym, że Google pracuje nad komputerowymi okularami. Teraz nikogo to nie dziwi, bo mogliśmy zobaczyć prototyp takich okularów, a wybrane osoby mogły je nawet kupić za 1,5 tys. dolarów.

Teraz okazuje się, że nad podobnym produktem może pracować Microsoft. Jak zauważył UnwiredView.com, w bazie Amerykańskiego Urzędu Patentowego (USPTO) możemy znaleźć wniosek o przyznanie patentu na system "rozszerzający oglądanie imprez na żywo prezentowaniem informacji w czasie rzeczywistym".

"Wynalazek" Microsoftu

Idea Microsoftu polega na tym, aby użytkownik korzystał z okularów, które są wyposażone w przezroczysty wyświetlacz. To umożliwiałoby np. oglądanie meczu na stadionie z jednoczesnym śledzeniem informacji na temat zawodników, statystyk gry itd. Najlepiej chyba wyjaśniają to rysunki dołączone do wniosku o przyznanie patentu.

rysunek

Widzimy, że Microsoft pracował nad okularami do bardzo specyficznego celu, niemniej jednak gdyby stworzyć widoczne na rysunku urządzenie, byłoby to coś bardzo podobnego do Google Glass.

Wiele wskazuje na to, że nad komputerami noszonymi jak ubranie pracuje także firma Apple. Obecnie mówią o tym jedynie plotki. Trzeba mieć jednak na uwadze, że to najbardziej naturalny i oczywisty kierunek rozwoju urządzeń inteligentnych.

Komputery przenośne, elastyczne i zakładane

Dziś możemy sprawdzać godzinę na smartfonie, ale niewielu z nas chciałoby nosić zegarek kieszonkowy. Jeśli już mamy zegarek, nosimy go na ręce. Nikogo nie dziwi też widok człowieka z odtwarzaczem MP3 przypiętym do ubrania. Smartfonów używamy niemal do wszystkiego - nawigacji, komunikacji, zabawy itd. Uczynienie ich elementem ubioru to kwestia czasu.

Sonda
Zamieniłbyś smartfona na komputerowe okulary?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

W przeszłości słyszeliśmy o wielu nowinkach, które mogą uczynić urządzenia przenośne bardziej zdatnymi do noszenia jako element ubrania. Nokia pokazała elastyczny telefon, po czym podobne urządzenia zaprezentował Samsung. Koreański producent pokazywał też przezroczysty ekran.

Jeśli sięgniemy po pomysły niektórych naukowców, robi się jeszcze ciekawiej. W roku 2007 naukowcy z australijskiej agencji CSIRO otrzymali dotację na badania nad kurtką, która może wytwarzać energię (np. na potrzeby urządzeń przenośnych). Idziemy zatem prostą drogą do tego, o czym pisał Wells w Wojnie Światów. W jego wizjach Marsjanie byli opisani jako istoty całkowicie zżyte ze swoimi maszynami, które zakładały te maszyny niczym ubrania na różne okazje.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930