Komórki wpływają na aktywność mózgu

23-02-2011, 08:45

Nie chodzi o raka. Po rozmowie przez komórkę zwiększa się aktywność mózgu w obszarze zbliżonym do anteny. Nie wiadomo jeszcze, jakie mogą być konsekwencje zdrowotne tych zmian, ale stało się jasne, że wpływ telefonów komórkowych na mózg odnosi się nie tylko do podnoszenia temperatury w określonych obszarach.

Rozmawianie przez telefon przez 50 minut zwiększa metabolizm glukozy w obszarze zbliżonym do anteny. Innymi słowy ta część mózgu zwiększa swoją aktywność. Do takiego wniosku doszli naukowcy , którzy wyniki swoich badań opublikowali w Journal of the American Medical Association (źródło: Effects of Cell Phone Radiofrequency Signal Exposure on Brain Glucose Metabolism).

Naukowcy zbadali 47 osób, co stanowi dość dużą grupę, jak na badania tego typu. Aby mierzyć aktywność mózgu skorzystali z Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET), która wiąże się z podaniem badanemu substancji promieniotwórczej. Rozkład tej substancji powoduje powstanie tzw. pozytonów, które zderzają się z elektronami zawartymi w tkankach ciała, emitując promieniowanie. Ustalając źródło promieniowania, można określić, które komórki są najbardziej aktywne.

>>> Czytaj: Planujesz dzieci? Uważaj z laptopem!

Co istotne, badacze umieścili przy każdym badanym dwa telefony, obydwa wyciszone, ale tylko jeden aktywny w czasie rozmowy. Miało to sprawić, aby badani nie skupiali się na jednej stronie głowy, co mogłoby wpływać na wyniki badań.

Wyniki? Całościowy metabolizm mózgu nie różnił się znacznie, gdy telefony były włączone lub wyłączone. Zauważono jednak, że metabolizm wzrastał w obszarze zbliżonym do anteny o ok. 7%. To wszystko. Tyle może powiedzieć nauka.

Sonda
Boisz się promieniowania telefonów komórkowych?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Samo zwiększenie aktywności nie jest niczym nadzwyczajnym. Bardziej wyraźne zmiany tego typu da się zaobserwować np. przy intensywnym myśleniu. Mimo to badania opisane w Journal of the American Medical Association mają duże znaczenie. Pokazują one, że mózg jest wrażliwy na zmiany pola elektromagnetycznego wywołane przez telefon i nie chodzi tylko o ewentualne uszkodzenia komórek mózgu.

Z pewnością potrzebne są dalsze badania. Jeśli naukowcy będą wiedzieć więcej o wpływie telefonów na metabolizm, będzie można podejmować próby wiązania tych zjawisk z chorobami. W chwili obecnej nie ma powodów, by sądzić, że zwiększona aktywność mózgu stanowi jakieś ryzyko. Problemem może być raczej jej brak, co oczywiście nie oznacza, że rozmowy przez telefon zwalniają nas z myślenia.

>>> Czytaj: Rozmawianie przez komórkę częścią śmiertelnej epidemii


Następny artykuł » zamknij

Nowy iPad 2 marca?

Źródło: JAMA, Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy