Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kolejny atak na klientów Inteligo

17-12-2007, 23:29

W weekend przeprowadzono kolejną w tym roku próbę wyłudzenia poufnych danych od klientów konta Inteligo, prowadzonego przez Bank PKO BP SA. Przestępcy zastosowali atak typu phishing, czyli rozesłali na adresy e-mail polskich internautów wiadomość, która miała skłonić ich do kliknięcia w podstawiony odnośnik, a następnie zalogowania się na fałszywej stronie.

Jak podaje serwis PRNews.pl, w treści wiadomości posłużono się elementami z wizerunkiem serwisu internetowego konta Inteligo, a do nieświadomego ujawnienia danych miała skłonić informacja o wprowadzeniu nowych zabezpieczeń dla usług online.

"Temat: Wprowadzenie nowych zabezpieczen dla uslug online.

Informujemy, że Twoje konto przechodzi proces aktywacji nowych zabezpieczeń. W celu jego ukończenia prosimy o jak najszybsze zalogowanie klikając w link poniżej.
Następnie podążaj za instrukcjami, które otrzymasz po zalogowaniu. Do tego czasu wszystkie opcje w Twoim koncie będą zablokowane.
(Cała procedura trwa kilka minut)"


Po kliknięciu w odnośnik podany w powyższym e-mailu internauta kierowany był na podrobioną stronę serwisu Inteligo. Jednak w pasku z adresem strony, wyraźnie widać było zupełnie obcą domenę, za którą dopiero nieudolnie pojawiał się ciąg znaków - https/secure.inteligo.com.pl/ - mający oszukać potencjalną ofiarę, że znajduje się w bezpiecznym miejscu.

Fałszywe strony nie były aktywne w niedzielę - pisze PRNews.pl, dlatego też redaktorom tego serwisu nie udało się sprawdzić wszystkich danych, jakie próbowali wyłudzić cyberprzestępcy.

Przypomnijmy zatem, że banki, ani żadne instytucje finansowe, ani serwisy, które poważnie traktują politykę prywatności, nigdy nie wysyłają e-maili do swoich użytkowników z prośbą o aktualizację lub podanie ich poufnych danych.

To nie pierwszy i nie ostatni tego typu atak w "polskiej Sieci". Jeśli jesteś zatem doświadczonym użytkownikiem internetu i znasz powyższą zasadę na pamięć, przy najbliższej okazji podziel się nią z innymi osobami, które jeszcze mogą nie uświadamiać sobie jej wagi.

Następny artykuł » zamknij

Dziesięć lat blogowania

Źródło: PRNews.pl