Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kod Morse'a na Marsie - Curiosity jedzie na wschód

31-08-2012, 09:09

Sonda Curiosity znajduje się już dość daleko od miejsca lądowania. Z sukcesem zakończyła swoją czwartą jazdę na powierzchni Marsa. Ma się dobrze i niebawem zacznie używać świdra. Przesłała też z Marsa pierwszą piosenkę, której autorem jest will.i.am

Badająca Marsa sonda Curiosity miała pracowity tydzień. W poniedziałek przesłała po raz pierwszy nagranie ludzkiego głosu i wykonała zapierające dech w piersiach pejzaże z użyciem 100-milimetrowego obiektywu. Jeszcze wcześniej Curiosity strzelała do kamieni i robiła próby jazdy, a było to przygotowanie do bardziej poważnych zadań.

Przedwczoraj sonda wyruszyła na wschód. Wygląda to tak, jakby NASA kierowała się dewizą z Seksmisji ("chodźmy na wschód. Tam musi być jakaś cywilizacja...").

Celem podróży Curiosity jest obszar położony ok. 400 metrów od miejsca lądowania, określany nazwą Glenelg. Po dotarciu tam Curiosity będzie mogła użyć swojego świdra w celach badawczych. Na marginesie przypominamy, że miejsce lądowania nazwano lądowiskiem Bradbury'ego.

Podróż sondy będzie podzielona na etapy i może trwać kilka tygodni. Sonda będzie pokonywać mniejsze dystanse, a na postojach będzie testowała instrumenty (m.in. robotyczne ramie). Najpierw Curiosity pojechała ok. 16 metrów na wschód. Przemieszczając się, sonda zostawiła oczywiście nowe ślady, które widać na zdjęciach z kamer służących do identyfikowania przeszkód.

zdjecie z Marsa

źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Ciekawe jest też zdjęcie z kamery nawigacyjnej, które pokazuje jak marsjański grunt przyczepia się do kół sondy.

zdjęcie z Marsa

źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Teraz ciekawostka. Ślady zostawiane przez Curiosity zawierają wzory liter JPL w kodzie Morse'a. Wcale nie jest to przypadek, bo JPL to skrót od Jet Propulsion Laboratory (nazwa laboratorium NASA, które opiekuje się sondą).  

- Przyczyną zastosowania tego wzoru jest stworzenie cech terenu, które mogą być wykorzystane, aby wizualnie oceniać precyzyjny dystans poszczególnych jazd - tłumaczy Matt Heverly, główny kierowca sondy pracujący w JPL.

Wspomniany wzór widać na zdjęciu poniżej.

zdjęcie z Marsa

źródło: NASA - Mars Science Laboratory

To zdjęcie może uświadomić nam, że orientowanie się w położeniu na Marsie nie jest proste, a naukowcy musieli trochę się nagłowić, aby rozwiązać ten problem jeszcze na ziemi. W tym przypadku rozwiązanie jest proste i genialne zarazem. Wystarczyły literki JPL.

Wczoraj NASA poinformowała, że czwarta jazda Curiosity została zakończona. Pokonując ten etap podróży do Glenelg, sonda przejechała kolejne 21 metrów. Widzimy zatem, że dystanse poszczególnych jazd wydłużają się.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data