Kioski internetowe nielegalne w Polsce?

Rafał Cisek, Nowe Media 04-01-2011, 17:16

Urząd Celny wszczął z urzędu 3 postępowania o wymierzenie kary pieniężnej (12.000/szt.) wobec właściciela terminali internetowych za urządzanie – jego zdaniem – nielegalnych gier na automatach do gier poza kasynem i bez wymaganego zezwolenia.

To już kolejny sygnał od moich Kolegów po fachu, specjalizujących się m.in. w przepisach ustawy hazardowej (czy też antyhazardowej - zależnie od punktu widzenia ;)

Po raz kolejny Urząd Celny potraktował zwykły kiosk internetowy, zwany też web kioskiem (mniej więcej jak na obrazku poniżej), na równi z "jednorękim bandytą". Z tym, że wcześniej miałem już informacje o zarekwirowaniu "nielegalnych" urządzeń.

Kioski internetowe na skraju zagłady?

Kioski internetowe na skraju zagłady?

Powód? W urządzeniach, w normalnej przeglądarce (odrobinę tylko przystosowanej do potrzeb kiosku), były predefiniowane przez właściciela maszyny zakładki do popularnych wśród użytkowników internetowych serwisów rozrywkowych, w tym m.in. do serwisów karcianych, które jednak nie podpadały wcale pod ustawę hazardową (bo m.in. nie grało się w nich w ogóle na pieniądze).

Z tego, co wiem, szykują się duże pozwy o odszkodowania przeciw Skarbowi Państwa za takie szykany (można łatwo wyliczyć, jakie przychody daje taki kiosk dziennie i jakie są straty za każdy dzień przetrzymywania takiego kiosku). Uzasadnienie co do tego, że działanie Urzędu nie ma podstaw prawnych można znaleźć tutaj ;)

>> Czytaj także: Scrabble, komputerowy saper i tryktrak sprzeczne z ustawą hazardową

Natomiast przy stosowanej przez polskie organy "interpretacji" (celowo użyłem cudzysłowu, bo właściwym określeniem wydaje się tu raczej nadinterpretacja) ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych równie dobrze można "zarekwirować" cały internet albo stwierdzić, że przestępstwa z KKS dopuszcza się praktycznie każdy ISP. Absurd. Ja bym się więc nie dał zastraszać niekompetentnym urzędnikom.

Jeżeli zaś chodzi o wcześniej poruszane przeze mnie aspekty prawne dotyczące web kiosków, to warto na koniec przypomnieć jeszcze artykuł pt. Windows w web kioskach i kafejkach internetowych nielegalny?, który został opublikowany przy okazji wprowadzenia przez Microsoft licencji na wypożyczanie oprogramowania (co powszechnie utożsamiano z końcem cichego przyzwolenia na wykorzystanie oprogramowania w granicach wykraczających poza standardowe licencje).

Rafał CisekO ile jednak konieczność posiadania specjalnej licencji na niestandardowe wykorzystywanie standardowego oprogramowania jest zrozumiałe, to obecna histeria państwa na punkcie hazardu, która poprzez opisane akcje uderza zwłaszcza w małych i średnich przedsiębiorców, jest dla mnie całkowicie niezrozumiała.

Rafał Cisek, radca prawny, współpracownik Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej (CBKE), twórca serwisu prawa nowych technologii NoweMEDIA.org.pl, ekspert w zakresie prawnych aspektów komunikacji elektronicznej.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031