Kinect dla Windows komercyjnie w przyszłym roku. To więcej niż gry

02-11-2011, 10:15

Kinect dla Windows jako komercyjny produkt pojawi się na początku przyszłego roku - ogłosił Microsoft. To coś więcej niż możliwość grania w gry wymagające ruchowego kontrolera. To urządzenie może znaleźć zastosowania np. w medycynie lub przy obsłudze klientów.

Trzeba przyznać, że kontroler ruchowy Kinect to jeden z bardziej inspirujących produktów Microsoftu. W chwili obecnej współpracuje on z konsolą Xbox, ale krótko po pojawieniu się Kinecta w sprzedaży hakerzy podjęli próby uruchomienia go pod kontrolą systemu Windows 7. Potem zamiar udostępnienia wersji Kinecta dla Windows ogłosił sam Microsoft. W czerwcu br. wydana została wersja beta niekomercyjnego SDK, adresowana do badaczy i entuzjastów nowych technologii.

W ubiegły poniedziałek Microsoft poinformował o tym, jakie prace nad zastosowaniami Kinecta, także komercyjnymi, prowadzi na świecie ponad 200 firm. Przykładowo Toyota chce stworzyć wirtualny showroom, który umożliwia poznawanie aut za pomocą gestów. Ciekawe zastosowanie dla Kinecta znalazła hiszpańska firma Tedesys. Pracuje ona nad aplikacją umożliwiającą chirurgom korzystanie z komputera w trakcie operacji, bez potrzeby przerywania pracy w celu skorzystania z niesterylnego urządzenia. Komputer, który dostarcza istotnych dla lekarza informacji, może być sterowany gestem i głosem.

Czytaj: Microsoft pracuje nad sklepem z aplikacjami dla Windows 8

Wcześniej studenci University of Washington próbowali wykorzystać Kinecta w połączeniu z urządzeniem PHANTOM Omni Haptic Device. Służył on do tworzenia modeli 3D, których użytkownik drugiego urządzenia (PHANTOM Omni Haptic Device) mógł wirtualnie dotknąć. W przyszłości może to doprowadzić np. do stworzenia robotów chirurgicznych z odczuciem dotyku. Łatwo też wyobrazić sobie Kinecta przy zastosowaniach edukacyjnych, szczególnie przy pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

Przy okazji opisywania możliwości Kinecta firma Microsoft potwierdziła datę udostępnienia komercyjnej wersji SDK dla Windows. Ma to nastąpić na początku 2012 r.

Kinecta dość trafnie podsumował Jeremy Gibson, instruktor projektowania gier z University of Southern California (USC). Zauważył on, że w urządzeniu za niecałe 150 USD upakowano trójwymiarowe rozpoznawanie ruchu, rozpoznawanie głosu, twarzy, mikrofony, czujniki głębokości, kamerę RGB... słowem mnóstwo zaawansowanej technologii. Wiele osób twierdzi, że gdyby to firma Apple wydała Kinecta, urządzenie to uznano by za przełom w dziedzinie sterowania urządzeniami konsumenckimi, a nie tylko za "udany produkt".

Kinect dla Windows będzie miał konkurencję. Firma Asus zaprezentowała już rozwiązanie WAVI Xtion - urządzenie sterujące dla PC wykorzystujące formułę open source. Asus już w styczniu podjął współpracę z firmą PrimeSense, która opracowała technologię kluczową dla zbudowania Kinecta.

Czytaj: Microsoft pracuje nad sklepem z aplikacjami dla Windows 8


Źródło: Microsoft
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy