Kiedy kończy się mały ZUS i z czym się to wiąże?

28-07-2014, 17:09

Zdecydowana większość początkujących przedsiębiorców ma prawo do obniżonych składek ZUS. Obniżonych wyraźnie, bo zamiast ok. 1000 zł miesięcznie płaci się nieco ponad 400 zł. Prawo do obniżonych składek, czyli tzw. małego ZUS-u kończy się po pełnych 24 miesiącach. Jak stwierdzić, kiedy konkretnie następuje koniec małego ZUS-u i jakich formalności wtedy dokonać?

Wgryź się w biznes z PizzaPortal.pl

Mały ZUS a duży ZUS – czym się różnią?

Składki ZUS przedsiębiorcy to konieczność, jeśli prowadzi się firmę w Polsce. Nie można z nich zrezygnować, nawet jeśli nie planuje się korzystać z usług państwowego ubezpieczyciela. Nie można też wybrać innej instytucji. Początkujący przedsiębiorcy mają jednak ułatwienie w postaci tzw. małego ZUS-u, który jest niższy od standardowych składek. O ile?

Składki ZUS oblicza się jako procent od podstawy, którą deklaruje się w ZUS-ie. Procent jest stały dla każdej ze składek, zaś podstawy są różne. Najniższa i najwyższa podstawa dla składek społecznych są określone w przepisach, przy czym większość przedsiębiorców płaci składki od najniższej możliwej podstawy.

  • Dla małego ZUS-u najniższa możliwa podstawa wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia – w 2014 r. jest to kwota 504 zł.
  • Dla dużego ZUS-u najniższa możliwa podstawa wynosi 60% przeciętnego wynagrodzenia – w 2014 r. jest to kwota 2247,60 zł.

Oprócz tego wszyscy przedsiębiorcy płacą składkę zdrowotną w tej samej wysokości (270,40 zł).

Z powyższych zasad wynikają kwoty, które osoby prowadzące działalność mają do zapłaty co miesiąc. Mały ZUS to łącznie 431,18 zł, zaś duży ZUS to kwota 1042,46 zł (w obu przypadkach z uwzględnieniem dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego).

Jak widać, mały ZUS oznacza znacznie mniejsze zobowiązania finansowe wobec państwa. Jednak prawo do niższych składek nie jest dane na zawsze.

Jak obliczyć kiedy konkretnie kończy się mały ZUS?

Mały ZUS można opłacać przez pierwsze pełne 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej. Dla większości przedsiębiorców termin zapłaty to 10. dzień następnego miesiąca. Jeżeli pierwszy miesiąc jest niepełny, to za niego także przysługuje mały ZUS (za ten miesiąc płaci się pełną składkę zdrowotną i składki społeczne obliczone proporcjonalnie do liczby dni).

Jest to kluczowa zasada, którą trzeba znać, zastanawiając się, kiedy trzeba zapłacić pierwszą składkę dużego ZUS-u, czyli kiedy kończy się prawo do małego ZUS-u. Tę kwestię najlepiej opisać na dwóch przykładach.

  • Przykład 1 – firma założona 1 lipca 2012 r.

Pan Jan założył firmę 1 lipca 2012 r. W jakim terminie zapłaci pierwszą składkę dużego ZUS-u?

Pierwszy miesiąc działalności pana Jana jest pełny, więc od niego zaczynamy liczyć miesiące, za które płaci mały ZUS. 24 miesiąc (czyli ostatni) to czerwiec 2014, za który pan Jan płaci ostatnią składkę małego ZUS-u. Pierwszą składkę dużego ZUS-u płaci za lipiec – do 10 sierpnia 2014.

  • Przykład 2 – firma założona 10 lipca 2012 r.

Pan Marek założył firmę 10 lipca 2012 r. W jakim terminie zapłaci pierwszą składkę dużego ZUS-u?

Pierwszy miesiąc działalności pana Marka jest niepełny, więc 24-miesięczny okres, w którym przysługuje mały ZUS, zaczynamy liczyć od następnego miesiąca – od sierpnia. W tym układzie 24 miesiąc (czyli ostatni) przypada na lipiec 2014, za który pan Marek po raz ostatni płaci mały ZUS w terminie do 10 sierpnia 2014. Co za tym idzie pierwszą składkę dużego ZUS-u płaci za sierpień z terminem zapłaty do 10 września 2014.

Stosując powyższe zasady, można obliczyć kiedy konkretnie kończy się prawo do preferencyjnych składek. Jest to ważne nie tylko ze względu na wyższe opłaty, ale także z uwagi na formalności, których wtedy trzeba dopełnić.

Co zrobić, gdy skończył się mały ZUS?

Koniec małego ZUS-u to kilka ważnych obowiązków, których trzeba dopełnić w ZUS-ie. Jeśli przedsiębiorca korzysta z usług biura rachunkowego, to księgowi mogą ich dopełnić za niego (o ile księgowych do tego upoważnił), aczkolwiek trzeba się o tym upewnić.

Do 7 dni od początku pierwszego miesiąca, w którym obowiązuje duży ZUS, trzeba:

  • Wyrejestrować się z ubezpieczeń, składając formularz ZUS ZWUA.
  • Zarejestrować się ponownie do ubezpieczeń, składając formularz ZUS ZUA z innym kodem (05 10 00) właściwym dla dużego ZUS-u.

Oprócz tego do 10. dnia następnego miesiąca (czyli 2. miesiąca obowiązywania dużego ZUS-u) trzeba złożyć formularz ZUS DRA. Na tym formularzu wpisuje się m.in. konkretne kwoty składek opłacanych w ramach dużego ZUS-u.

 

Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero - holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!

Masz problem lub pytanie dotyczące biznesu? Wyślij je na startup@di24.pl

Zapisz się na newsletter dla startupów:Źródło: inFakt
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031