KE: jest zgoda na podłączenie Polski Wschodniej do sieci za 1,4 mld zł

15-11-2011, 12:49

Pierwszy w Polsce projekt sieci szerokopasmowej uzyskał zielone światło od Komisji Europejskiej. To największa inwestycja teleinformatyczna w Europie finansowana ze środków UE, bo jej wartość to ponad 1,4 mld zł. W sumie ma powstać ponad 10 tys. km światłowodów i ponad tysiąc węzłów szkieletowo-dystrybucyjnych.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zakończyło etap notyfikacji i uzyskało zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną w tego typu projektach. Stanowi to potwierdzenie, że ich realizacja nie naruszy konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej (SSPW) to pięć projektów i pierwsze tak kompleksowe przedsięwzięcie teleinformatyczne, które swoim zasięgiem obejmie cały makroregion Polski Wschodniej - województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Beneficjentami projektów SSPW są samorządy województw Polski Wschodniej.

Czytaj też: Szybki internet w Polsce Wschodniej - projekt zgłoszony do KE

Za dalsze działania w projektach odpowiadają samorządy województw Polski Wschodniej. Od ich inicjatywy będzie zależał dalszy sukces całego przedsięwzięcia. Województwo warmińsko-mazurskie właśnie zakończyło dialog techniczny z operatorami w celu rozpoczęcia inwestycji. Efekty tych prac mają być widoczne już wkrótce.

Powodzenie projektu zależy również od operatorów, którzy poprzez sieci dostępowe umożliwią korzystanie z internetu szerokopasmowego mieszkańcom i firmom. O pełnym sukcesie projektu będzie można mówić, gdy po jego zakończeniu 90% gospodarstw domowych i 100% firm w Polsce Wschodniej będzie miało możliwość korzystania z dostępu do szerokopasmowego internetu.

SSPW może przyspieszyć rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce Wschodniej. W ramach projektu planowane są szkolenia dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym na terenie Polski Wschodniej, w których ma wziąć udział ponad 7,6 tys. osób.


Źródło: MRR
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031