Kara za zerwanie umowy z operatorem jest... niezgodna z prawem?

07-12-2015, 13:31

W Warszawie zapadł wyrok, który podważa mechanizm uzyskiwania kar umownych za zerwanie umowy z operatorem. Nie znamy jeszcze szczegółów, ale sprawa wygląda bardzo interesująco.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Gazeta Lubuska podała w sobotę informację o dość zaskakującym wyroku. Niestety nie podano sygnatury tego wyroku i z materiału prasowego nie wynika w jakim dokładnie zapadł on sądzie. 

Chodzi o to, że pewien przedsiębiorca zawarł z operatorem umowę na 17 abonamentów z telefonami za złotówkę. Po pewnym czasie ten przedsiębiorca postanowił przejść do innego operatora. Zerwał umowę, a operator oczywiście zażądał kar umownych. Sprawa trafiła do sądu w Warszawie. 

Adwokat reprezentująca przedsiębiorcę ustaliła, że kara finansowa miała być zapłatą za to, iż abonent nie utrzymuje już w aktywności swoich kart sim. Rzecz w tym, że utrzymanie kart SIM w aktywności to jest sprawa operatora. Skoro tak, to abonent płaci jedynie za świadczone mu usługi telekomunikacyjne.

- W umowach doszło więc do obejścia prawa i naliczenia kar umownych pod pozorem naruszenia świadczenia niepieniężnego czyli utrzymania karty sim, co leży tylko w gestii operatora – tłumaczy mecenas Anna Drobek, która reprezentowała przedsiębiorcę.

Sąd uznał taką argumentację za właściwą i przyznał rację przedsiębiorcy. Wyrok jest prawomocny.

Media przedstawiają wyrok jako przełomowy dla abonentów. Należy jednak mieć na uwadze, że wyrok dotyczy umów z konkretnym operatorem. 

Jak już wspomnieliśmy wyżej, o tym wyroku niewiele wiadomo. Teraz tylko krótko go sygnalizujemy i postaramy się ustalić dodatkowe szczegóły (sygnaturę wyroku itd.). W miarę potrzeby zaktualizujemy ten tekst lub napiszemy szerzej o tej sprawie. 

Aktualizacja

Dziennik Internautów pytał o tę sprawę m.in. operatorów komórkowych. Jak dotąd uzyskaliśmy tylko komentarz Orange. Jego rzecznik Wojciech Jabczyński powiedział nam tylko, że ta sprawa nie dotyczyła Orange, a umowy tego operatora na  świadczenie usług telekomunikacyjnych nie zastrzegają kar umownych z tytułu braku utrzymania aktywnych numerów.

Przedstawiciel Plusa Arkadiusz Majewski również stwierdził, że powyższa sprawa "w żadnym zakresie" nie dotyczy sieci Plus. Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.