Już ponad tysiąc firm zarejestrowało się przez internet

12-07-2011, 12:35

Od 1 lipca br. każdy może zarejestrować firmę bądź zawiesić jej działalność, nie wychodząc z domu, wykorzystując w tym celu internet. W pierwszym tygodniu funkcjonowania systemu informatycznego na platformie CEIDG zarejestrowało się ponad tysiąc przedsiębiorców - poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


O planach uruchomienia Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) pisaliśmy w Dzienniku Internautów kilkakrotnie. System ruszył w zapowiadanym wcześniej terminie. Jak na konferencji prasowej poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, wśród najczęściej rejestrowanych branż znalazły się sprzedaż detaliczna prowadzona wysyłkowo lub przez internet, sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową oraz działalność budowlana.

– Najbardziej aktywne przedsiębiorczo były natomiast województwa mazowieckie, śląskie i pomorskie – powiedział wicepremier Pawlak. Z kolei biorąc pod uwagę podział na gminy, najwięcej osób, które zdecydowały się założyć firmę, dokonało wpisu w Gdańsku, Częstochowie, Lublinie oraz Warszawie Mokotów. Wszystkich wpisów w systemie na różnym poziomie przetwarzania w pierwszym tygodniu działania CEIDG odnotowano ponad 4,6 tys.

>> Czytaj także: Firma przez internet od 1 lipca

Gminy powinny zakończyć przenoszenie swoich ewidencji do CEIDG przed końcem 2011 r. Do tego czasu nowo uruchomiony system będzie funkcjonował równolegle z rejestrami prowadzonymi w gminach. Jest to okres przejściowy na uzupełnienie danych przez wszystkich przedsiębiorców – tłumaczył podczas konferencji wiceminister Dariusz Bogdan, odpowiedzialny za wdrażanie projektu.

Jak podawaliśmy wcześniej w DI, wprowadzenie CEIDG kosztuje ponad 28 mln zł i jest dofinansowywane przez Unię Europejską (resort gospodarki wyłożył „tylko” 4 mln zł).

Jak działa system CEIDG

Założenie firmy

  • Przyszły przedsiębiorca musi wypełnić formularz zamieszczony na platformie internetowej CEIDG. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej następuje w momencie przyjęcia przez system danych z formularza. Ten z kolei zatwierdza je w ciągu 24 godzin (dnia roboczego) od wypełnienia wniosku. Dzięki CEIDG przedsiębiorca może również uzupełniać i aktualizować swoje dane. Jeżeli system podczas weryfikacji znajdzie błąd, przedsiębiorca ma obowiązek skorygować go w ciągu 7 dni roboczych.
  • Do rejestracji działalności gospodarczej wystarczą: imię i nazwisko przedsiębiorcy, jego data urodzenia, numery PESEL, NIP i REGON, adres zamieszkania, adres kontaktowy, e-mail oraz określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej (zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności).

Zawieszenie działalności gospodarczej

  • Do zawieszenia działalności gospodarczej wystarczy wypełnić odpowiedni formularz w systemie CEIDG. Działalność zostaje zawieszona w momencie pojawienia się wpisu w ewidencji lub w dniu określonym we wniosku przez przedsiębiorcę. Należy jednak pamiętać, że w przypadku spółek cywilnych wniosek o zawieszenie działalności muszą złożyć wszyscy wspólnicy.
  • Zawieszenie działalności gospodarczej w przedsiębiorstwie niezatrudniającym pracowników może trwać minimalnie 30 dni, maksymalnie 24 miesiące.

Aby zatwierdzić wniosek, przedsiębiorca musi posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny lub zaufany profil założony na platformie ePUAP. CEIDG umożliwia także dostęp do danych ewidencyjnych wszystkich firm zarejestrowanych w Polsce. Dzięki temu przedsiębiorca może sprawdzić dane kooperantów, z którymi planuje nawiązać współpracę.

>> Czytaj także: ePUAP krok po kroku. Bez starych wersji przeglądarek wniosku nie wyśleszSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.