Jutro IX Dzień Ochrony Danych Osobowych pod znakiem nowych regulacji

PATRONAT MEDIALNY 27-01-2015, 14:46

Jeśli szukacie okazji do świętowania, to wiedzcie, że jutro obchodzimy IX Dzień Ochrony Danych Osobowych. Będzie to okazja, by podyskutować o przygotowywanych oraz niedawno wprowadzonych regulacjach dotyczących tej sfery prawa i życia.

Dzień Ochrony Danych Osobowych wydaje się dość dziwnym "świętem", ale niewątpliwie jest on potrzebny. Zazwyczaj nie pamiętamy o tym, że sama idea ochrony danych jest stosunkowo nowym zjawiskiem, a jakże jest ona dzisiaj potrzebna! Dzień Ochrony Danych został ustanowiony przez Komitet Ministrów Rady Europy na dzień 28 stycznia, gdyż jest to rocznica otwarcia do podpisu Konwencji 108 Rady Europy z 1981 roku w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Jest to chyba najstarszy akt prawny o zasięgu międzynarodowym, który kompleksowo regulował zagadnienia związane z ochroną danych.

Temat przewodni? Nowe regulacje

W tym roku Dzień Ochrony Danych będzie poświęcony nowym regulacjom. Mówiąc ściślej, chodzi o regulacje dopiero co wprowadzone albo takie, na których wprowadzenie dopiero czekamy.

- Niezwykle ważne jest sfinalizowanie prac nad unijnym rozporządzeniem w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnym przepływem takich danych, którego projekt jest już w zasadzie gotowy. Gdy wejdzie w życie, jego przepisy będą stosowane bezpośrednio – mówi Andrzej Lewiński, zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO). W jego opinii szczególnie istotne są te uregulowania, które mają na celu wzmocnienie praw jednostki, w tym wprowadzenie rozwiązań zapewniających każdemu z nas realne gwarancje, że nasze prawo do ochrony danych osobowych i prawo do prywatności będą przestrzegane.

- Uważam, że słuszne jest dążenie do zapewnienia skuteczniejszej realizacji zasady adekwatności, zgodnie z którą zakres przetwarzanych danych powinien być ograniczony do niezbędnego minimum – mówi Andrzej Lewiński. - Równie ważne znaczenia ma dążenie do zapewnienia przejrzystości wykorzystywania danych tak, aby każda osoba, której dane dotyczą, była skutecznie poinformowana o tym, kto, w jakim celu, w jaki sposób i jak długo będzie przetwarzał jej dane osobowe.

Dzień Ochrony Danych Osobowych ma być również okazją, by przypomnieć przedsiębiorcom o ostatnich zmianach w polskim prawie dotyczących administratorów bezpieczeństwa informacji (ABI). Firmy powinny rozważyć powołanie swojego ABI. Unijne rozporządzenie być może będzie do tego zobowiązywało, a polskie przepisy o ochronie danych już to umożliwiają.

Znowelizowane polskie przepisy wprowadziły też ułatwienia w rejestracji zbiorów oraz uproszczenia w przekazywaniu danych do państw trzecich.

Sonda
Czy starasz się stale poszerzać swoją wiedzę o zasadach ochrony danych?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Obchody IX Dnia Ochrony Danych Osobowych

Elementem obchodów IX Dnia Ochrony Danych Osobowych będzie m.in. konferencja naukowa pt. „Ochrona danych osobowych – najnowsze krajowe i europejskie regulacje prawne”.

Planowane są również konsultacje z ekspertami GIODO, którzy będą udzielać bezpłatnych porad i informacji z zakresu ochrony danych osobowych. Rozdawane będą również materiały edukacyjno-informacyjne GIODO. To wszystko w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 66) w godzinach 9:30-16:00. Planowana jest transmisja online. Szczegóły na stronie GIODO

Częścią obchodów Dnia Ochrony Danych Osobowych będzie także uroczyste spotkanie, które 20 stycznia 2015 r. będzie miało miejsce w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej.

Dziennik Internautów jest patronem medialnym wydarzenia. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930