Jest Service Pack 1 dla Windows Vista

19-03-2008, 07:33

Wczoraj Microsoft udostępnił pierwszy Service Pack dla Windows Vista. Jest to zestaw łatek i uaktualnień, który ma usprawnić działanie całego systemu. Z pierwszych komentarzy wynika, że SP1 rzeczywiście może przyśpieszyć Vistę, ale może również przyczynić się do problemów z aplikacjami i sterownikami.

Service Pack 1 dla Windows Vista można pobrać ze stron Microsoftu. Wersja x86 waży 434.5 MB, a wersja x64 ma rozmiar 726.5 MB. Udostępnione instalatory przeznaczone są dla pięciu wersji językowych systemu: angielskiej, niemieckiej, francuskiej, hiszpańskiej i japońskiej. Wersje w innych językach pojawią się w połowie kwietnia. Wtedy też SP1 zacznie trafiać do użytkowników w postaci automatycznej aktualizacji.

Komentarze przedstawicieli Microsoftu są bardzo optymistyczne. Twierdzą oni, że w wiele zadań Windows Vista SP1 wykonuje tak szybko jak Windows XP. Przyznają jednak, że nie wszystkie usterki zgłaszane przez użytkowników udało się wyeliminować (chodzi m. in. o problemy przy wybudzaniu systemu).

Niezależni eksperci przyznają, że Windows Vista rzeczywiście przyśpiesza po zainstalowaniu uaktualnień, ale zaznaczają też, że optymizm przedstawicieli Microsoftu jest trochę przesadzony. W niektórych testach Vista nie wypadała znacząco lepiej, albo wręcz radziła sobie gorzej niż jej poprzednik.

Sonda
Czy zainstalujesz Service Packa dla Windows Vista
  • Zrobię to natychmiast
  • Poczekam do kwietnia
  • Chcę kupić pudełkowy Windows Vista SP1
  • Nie będę używał Windows Vista
wyniki  komentarze

Przedstawiciele Microsoftu przyznali też, że SP1 przyczynia się do problemów z wybranymi aplikacjami. Chodzi głównie o małe programy antywirusowe. Są wśród nich BitDefender Antivirus oraz Internet Security, Jiangmin KV Antivirus, Zone Alarm Security Suite i in. Pierwszy Service Pack może też sprawić problemy użytkownikom programów Iron Speed Designer oraz TimesReader.

Osoby zainteresowane pobraniem SP1 powinny się upewnić, czy nie będzie problemów ze sterownikami. Lista sterowników, które nie są wspierane przez aktualizację jest dostępna na stronie Microsoftu. Są wśród nich sterowniki Realtek AC, SigmaTel, Creative Audigy i inne. Microsoft wciąż pracuje z producentami sprzętu, aby rozwiązać te problemy. Dla części problemowych sterowników udostępniono już aktualizacje. Kiedy SP1 będzie dostarczany jako automatyczna aktualizacja, do użytkowników trafią również poprawki sterowników.

Użytkownicy powinni też upewnić się przed zainstalowaniem, czy posiadają wszystkie dotychczas wydane uaktualnienia. Niektóre z nich są konieczne, aby SP1 działał poprawnie.

Przed zainstalowaniem można rzucić okiem na ilustrowany przegląd instalacji Windows Vista dostępny w serwisie Vista.pl.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy