Jest przełom: Nawigacja GPS wreszcie energooszczędna!

26-12-2012, 18:40

Monitorowanie aktualnej lokalizacji wreszcie będzie mogło działać w tle smartfona przez cały dzień, bez fatalnych skutków dla baterii.

Dzięki przeniesieniu obliczeń do zdalnych serwerów Microsoftowi udało się opracować energooszczędny system CLEO (Cultivating the Long tail in Environmental Observations), który umożliwia nawigację z wykorzystaniem GPS.

Mapa...

Chmury pomogą GPS

Obecnie systemy nawigacji GPS po uruchomieniu pobierają nawet przez kilkadziesiąt sekund informacje o położeniu satelitów, a następnie przetwarzają te dane, cały czas korygując na ekranie naszą lokalizację. Microsoft postanowił przenieść część tego typu obliczeń do zdalnych urządzeń i jak informuje Technology Review, przełożyło się to na znaczną oszczędność energii.

Warto podkreślić, że największe zalety tego typu technologii są widoczne, gdy naszej lokalizacji nie musimy sprawdzać na bieżąco. Jeśli zależy nam np. wyłącznie na otrzymywaniu podsumowania na temat naszego położenia zmieniającego się w ciągu dnia, CLEO będzie się do tego idealnie nadawało.

Ogromny potencjał

Sonda
Korzystasz regularnie z GPS?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Prawdopodobnie w pierwszej kolejności całość będzie wykorzystywana do śledzenia położenia niektórych gatunków zwierząt. Bez wątpienia jednak potencjał tego typu można wykorzystać również w standardowych smartfonach, gdzie informacje o lokalizacji pobierane są dodatkowo z sieci GSM oraz Wi-Fi.

Telefon monitorujący naszą lokalizację w ciągu dnia będzie mógł zalecić zmianę trybu życia, przebywanie w miejscach otoczonych większą ilością zieleni czy po prostu wskazać lepsze połączenia komunikacyjne. Tego typu aplikacje bazujące na lokalizacji mają olbrzymią wartość, z której obecnie nie korzystamy - mówi Jie Liu z Microsoft Research.


Źródło: Technology Review
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930