Jest komunikator BitTorrenta odporny na szpiegowanie. To Bleep!

31-07-2014, 08:17

Komunikat BitTorrenta nie ma centralnych serwerów, co może znacznie utrudnić szpiegowanie. Narzędzie będzie nosić nazwę Bleep.

Już w październiku ubiegłego roku firma BitTorrnet Inc. zapowiedziała wypuszczenie komunikatora, który będzie odporny na szpiegowanie i wycieki. Wówczas produkt ten określano jako BitTorrent Chat. Komunikator miał działać bez centralnego serwera do ustanawiania rozmów. Jest tworzony na bazie technologii BitTorrent Sync.

Wczoraj firma BitTorrent Inc. poinformowała, że komunikator będzie udostępniony testerom jako wersja pre-alfa, działająca na Windowsie. O zaproszenia do testów można się starać, odwiedzając stronę BitTorrent Labs.

BitTorrent Bleep

Przy okazji ujawniono, że komunikator będzie nosił nazwę BitTorrent Bleep ponieważ dla dostawcy tego komunikatora wiadomości przez niego przesyłane będą tylko nic nie znaczącymi "blipnięciami".

Pokazano też zrzut ekranowy.

zrzut

Bez serwera? W jaki sposób?

BitTorrent zapewnia, że Bleep umożliwia ustanawianie rozmów absolutnie bez centralnego serwera. Jak to możliwe? Do tego komunikatora użytkownik nie loguje się w ścisłym sensie. W ogóle nie ma loginów i nazw użytkowników. Są tylko klucze publiczne. Każdy może udostępnić swój klucz innej osobie.

Sonda
Masz ochotę używać BitTorrent Bleep?
  • tak
  • nie
  • jeszcze nie wiem
wyniki  komentarze

Jeśli ktoś chce nawiązać połączenie, pyta najbliższego sąsiada o to, czy ten wie o dostępności danej osoby. Potem pytanie trafia do sąsiadów sąsiadów, ich sąsiadów itd. Ktoś wreszcie będzie znał adres poszukiwanej osoby. To najprostsze wyjaśnienie, ale jeśli kogoś interesują szczegóły techniczne, może zajrzeć na "inżynieryjny" blog BitTorrenta i dowiedzieć się więcej. 

BitTorrent Inc. liczy na to, że nowy komunikator przyjmie się wśród dziennikarzy, w zastosowaniach biznesowych, może nawet w dyplomacji. Na obecnym etapie jest tylko wersja dla Windowsa 7/8. To pre-alfa, więc może mieć różne błędy. Testerzy będą mogli zaprosić znajomych i będą mogli importować kontakty Google. Wiadomości tekstowe i głosowe można przesyłać tylko, gdy rozmówcy są online.

Więcej o BitTorrencie w DI


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31