Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jaki opał zapewni ciepło i komfort w Twoim domu w najbardziej optymalny sposób?

22-02-2024, 18:32

Zima to czas, kiedy ogrzewanie staje się jednym z najważniejszych czynników komfortu życia w domu. Wybór odpowiedniego opału to decyzja, która wpływa nie tylko na temperaturę we wnętrzach, ale również na nasze zdrowie, środowisko naturalne i budżet domowy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej ekogroszkowi – jednemu z najpopularniejszych rodzajów opału, który łączy w sobie wiele zalet.

Jaki opał zapewni ciepło i komfort w Twoim domu w najbardziej optymalny sposób?

Wybierając opał do ogrzewania domu warto postawić na rozwiązanie, które łączy w sobie ekonomię, wygodę użytkowania oraz dbałość o środowisko naturalne. Warto przy tym pamiętać, że nowoczesne systemy ogrzewania wymagają paliw o wysokiej kaloryczności, niskiej emisji zanieczyszczeń i łatwości w obsłudze. Wśród wielu dostępnych rozwiązań, ekogroszek zdobywa coraz większą popularność, łącząc w sobie ekonomię, efektywność i ekologiczność.

Ekogroszek - jak powstaje i do czego służy

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego, produkowanego z węgla kamiennego, charakteryzujący się wysoką kalorycznością i niską zawartością popiołu. Jest on produkowany z wyselekcjonowanych sortymentów węgla, a następnie poddawany procesowi uszlachetniania, który ma na celu poprawę jego właściwości.

Dzięki drobnej granulacji produkt ten został specjalnie przygotowany do spalania w nowoczesnych kotłach retortowych, które zapewniają automatyczne sterowanie procesem spalania.

Skąd się bierze popularność ekogroszku

 • Wysoka kaloryczność ekogroszku

Ekogroszek cechuje się wysoką kalorycznością (26-28 MJ/kg) i niską zawartością popiołu (do 8%),
co oznacza, że jest w stanie wygenerować więcej ciepła z mniejszej ilości paliwa.

To przekłada się bezpośrednio na oszczędności dla użytkowników, którzy potrzebują mniejszej ilości ekogroszku do ogrzania swoich domów w porównaniu do innych rodzajów opału.

 • Niska emisja szkodliwych substancji

Ekologiczność ekogroszku jest jedną z jego kluczowych zalet. Niska emisja szkodliwych substancji, takich jak siarka czy tlenki azotu, sprawia, że jego spalanie jest znacznie bezpieczniejsze dla środowiska niż tradycyjne paliwa stałe.

Zgodność z ekologicznymi standardami sprawia, że produkt ten jest coraz częściej wybierany przez świadomych ekologicznie konsumentów.

 • Długi czas spalania ekogroszku

Dzięki optymalnej granulacji, ekogroszek zapewnia długi czas spalania, co jest szczególnie ważne w chłodne, zimowe dni. Jedna porcja ekogroszku może palić się nawet do kilkunastu godzin, co zapewnia komfort użytkowania i ogranicza konieczność częstego dokładania opału do pieca.

Oznacza to, że kotły na ekogroszek wymagają mniej częstej obsługi, a dom jest ogrzewany równomiernie i efektywnie.

 • Wygodne użytkowanie

Ekogroszek może być oferowany w opakowaniach (odpowiednio perforowanych workach), dzięki czemu jest łatwy w transporcie oraz magazynowaniu, oszczędza miejsce i ułatwiając organizację przestrzeni.

 • Atrakcyjna cena

W porównaniu z innymi rodzajami opału, ekogroszek jest relatywnie tani, co czyni go ekonomicznym wyborem.

Ekogroszek a inne rodzaje paliwa

Ekogroszek w wielu sytuacji może stanowić tzw. złoty środek między ekonomią a ekologią. Jego wydajność i wpływ na środowisko czynią go preferowanym wyborem dla osób poszukujących kompromisu między kosztami a troską o naturę.

W porównaniu do węgla charakteryzuje się niższą emisją szkodliwych substancji, czyli generuje mniej dymu i pyłów, co czyni go bardziej ekologicznym wyborem. Odznacza się również wyższą kalorycznością, co oznacza, że do ogrzania domu potrzeba go mniej.

W porównaniu z drewnem ekogroszek jest wygodniejszy w użytkowaniu – nie wymaga ręcznego podawania do kotła i generuje mniej odpadów. Spalanie ekogroszku jest również bardziej przewidywalne i łatwiejsze do kontrolowania.

W stosunku do drewna czy paliw płynnych oferuje dłuższy czas spalania i wygodę użytkowania oraz jest tańszą opcją ogrzewania domu.

Jak wybrać najlepszy ekogroszek?

Przy wyborze ekogroszku warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

Kaloryczność - im wyższa, tym większa wydajność opału.

Zawartość popiołu - niska zawartość popiołu oznacza mniej odpadów i łatwiejsze czyszczenie kotła.

Granulacja - dostosowana do typu posiadanego kotła.

Zawartość siarki - niska zawartość siarki ogranicza emisję szkodliwych substancji.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ekogroszku. Szczególną uwagę warto zwrócić na Ekogroszek Workowany Pułkownik, który zapewnia komfort cieplny w domu przy jednoczesnej trosce o środowisko, oferując m.in.:

 • wysoką kaloryczność (26-28 MJ/kg),
 • niską zawartością popiołu (do 8%),
 • niską zawartością siarki (poniżej 0,8%),
 • niską spiekalność, co ogranicza powstawanie trudnych do usunięcia spieków,
 • dostępność w różnych frakcjach,
 • kompatybilnością z większością dostępnych na rynku kotłów na paliwa stałe, co czyni go uniwersalnym rozwiązaniem dla wielu gospodarstw domowych,
 • atrakcyjną ceną

Więcej informacji na temat Ekogroszku Workowanego Pułkownik można znaleźć na stronie ekogroszek.

 

Foto i treść we współpracy z wegielsklep.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *