Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak zastrzec PESEL przez internet w serwisie mObywatel

17-11-2023, 17:03

Od 17 listopada 2023 r., w ramach nowych przepisów, każdy obywatel może zastrzec swój numer PESEL. Skorzystanie z tej usługi jest niezwykle proste. Zobacz jak zastrzec swój numer PESEL przez internet, aby zabezpieczyć się przed nieautoryzowanym wykorzystaniem Twoich danych. Oto prosty poradnik krok po kroku:

zastrzeżenie numeru pesel

Dlaczego warto zastrzec numer PESEL?

 • Zabezpieczenie w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów: Zastrzeżenie numeru PESEL stanowi dodatkową ochronę w przypadku utraty dokumentów tożsamości.
 • Ryzyko wykorzystania przez osoby nieupoważnione: W sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie, że numer PESEL może być wykorzystany przez osoby trzecie, np. do wyrobienia dokumentów czy podjęcia działań prawnych bez wiedzy właściciela.
 • Ochrona przed oszustwami finansowymi: Zastrzeżenie uniemożliwia wykorzystanie numeru PESEL do wzięcia kredytu, kupienia czegoś na raty, wyrobienia duplikatu karty SIM, itp wyłudzeń i oszustw z jego wykorzystaniem.
 • Instytucje finansowe nie mogą wysuwać roszczeń: W sytuacji, gdy numer PESEL był zastrzeżony, a bank lub inna instytucja lub podmiot finansowy zawarł z kimś umowę na ukradziony numer PESEL, to nie będą mogły domagać się od konsumenta zaspokojenia roszczeń z tytułu zawarcia takiej umowy.

Zastrzeżenie numeru PESEL zapewnia skuteczną ochronę przed oszustwami finansowymi i nadużyciami tożsamości, w tym niepożądanym wykorzystaniem naszych danych. Szczególnie dotyczy to transakcji finansowych, takich jak zawieranie umów w bankach, u operatorów sieci komórkowych czy podczas składania wniosków o sprzedaż ratalną.

Proces zastrzeżenia numeru PESEL  od 17 listopada 2023 r. jest dostępny online poprzez serwis mObywatel i pozwala na natychmiastowe zabezpieczenie numeru, jak i rezygnację z zastrzeżenia.

WAŻNE:

Zgodnie z ustawą* dopiero od 1 czerwca 2024 roku, banki i inne instytucje finansowe będą musiały sprawdzać, czy numer PESEL osoby zawierającej umowę, na przykład kredytową lub pożyczkową, jest zastrzeżony.

Możesz już teraz zastrzec swój numer PESEL lub cofnąć to zastrzeżenie, ale wszelkie konsekwencje prawne związane z zastrzeżonym numerem PESEL będą dotyczyć tylko tych przypadków, które wydarzą się po 1 czerwca 2024 roku.

*Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości

Kto powinien zastrzec numer PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL może być rozsądnym krokiem dla niemal każdego, kto nie ma bieżącej potrzeby udostępniania swojego numeru w codziennych transakcjach czy działaniach administracyjnych.

W obecnej cyfrowej rzeczywistości, gdzie dane osobowe są narażone na potencjalne nadużycia, zastrzeżenie numeru PESEL stanowi dodatkowy poziom ochrony przed kradzieżą tożsamości i oszustwami finansowymi. Jest to szczególnie istotne w kontekście wzrostu cyberprzestępczości i wyrafinowanych metod wykorzystywania danych osobowych przez osoby nieupoważnione.

Z usługi zastrzeżenia numeru PESEL może skorzystać każdy kto jest pełnoletni i ma numer PESEL.

Jak zastrzec numer PESEL przez internet? Instrukcja krok po kroku

zastrzeżenie numeru pesel

 • 2. Zaloguj się

  za pomocą profilu zaufanego lub jeśli korzystasz z aplikacji Obywatel, możesz zeskanować nią kod QR, który znajdziesz na stronie logowania mObywatel.gov.pl:

zastrzeżenie numeru pesel

 • 3. Dostęp do usługi zastrzeżenia numeru PESEL w serwisie mObywatel możliwy jest na dwa sposoby:

  • 1) Na stronie głównej w sekcji "Popularne usługi" znajdziesz przycisk "Zastrzeż PESEL".
  • 2) W lewym menu, kliknij "Twoje dane", a następnie znajdź link "Rejestr zastrzeżeń PESEL".

zastrzeżenie numeru pesel

zastrzeżenie numeru pesel

 • 4. Zastrzeżenie numeru:

  Po wejściu do Rejestru zastrzeżeń PESEL zobaczysz informację o tym, czy Twój numer jest już zastrzeżony. Jeśli nie, użyj przycisku "Zastrzeż PESEL":
zastrzeżenie numeru pesel
 • 5. Potwierdzenie zastrzeżenia

  Usługa jest wykonywana natychmiastowo. Po kliknięciu, strona odświeży się, a Ty zobaczysz informację o zastrzeżeniu Twojego numeru PESEL:
zastrzeżenie numeru pesel

Dodatkowe możliwości w Rejestrze Strzeżonych Numerów PESEL

 • Cofnięcie zastrzeżenia

  Możliwość cofnięcia zastrzeżenia, zarówno bezterminowo, jak i na czas określony:
cofnięcie zastrzeżenia numeru pesel
 • Historia zmian statusu numeru PESEL

  Przeglądanie historii zastrzeżeń oraz informacji o tym, kto i kiedy sprawdzał Twój numer PESEL:
historia zastrzeżeń numeru pesel
zmiany w zastrzeżeniu numeru pesel
kto sprawdzał numer pesel

Co jeszcze warto wiedzieć

 • Usługa zastrzeżenia numeru PESEL jest bezpłatna i jest realizowana natychmiast, po jej zgłoszeniu.
 • Pełna ochrona zacznie dopiero działać od 1 czerwca 2024 r.
 • Sam proces zastrzeżenia numeru PESEL można wykonać samodzielnie przez internet na stronie mObywatel.gov.pl (jak pokazano powyżej), a wkrótce także przez aplikację mObywatel (w chwili publikacji tego artykułu opcja to nie jest jeszcze dostępna).
 • Ponadto PESEL można zastrzec w banku, na poczcie lub dowolnym urzędzie gminy.

Podsumowując

Zastrzeżenie numeru PESEL to skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed nieautoryzowanym wykorzystaniem danych osobowych.

Zachęcamy każdego do zastrzeżenia swojego numeru PESEL.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data