Jak zarabiają kobiety, a jak mężczyźni w branży IT

08-03-2019, 10:15

Branża IT charakteryzuje się ona deficytem wykwalifikowanych pracowników, a więc wysokimi zarobkami. Czy tak samo wysokimi dla kobiet i dla mężczyzn? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć  Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2018.

Luka płacowa

Różnicę wynagrodzeń kobiet i mężczyzn określa się jako lukę płacową. Wyraża się ją w procentach, które oznaczają to, ile procent zarobków mężczyzn stanowią płace kobiet. Zaprezentowanie luki płacowej nie jest proste, gdyż najczęściej spotkać można różną strukturę zatrudnienia obu płci. Kobiety rzadziej zajmują wyższe stanowiska w hierarchii, które są lepiej opłacane. Z tego powodu porównywanie ogólnych danych mija się z celem. Porównywanie wynagrodzeń na tych samych stanowiskach również może być obarczone błędem. Wynika to z faktu, że wykonując nawet bardzo zbliżoną pracę wpływ na wysokość zarobków może mieć np. doświadczenie pracownika lub poziom wykształcenia, które dla obu płci może być różne.

Wynagrodzenia na poszczególnych szczeblach organizacji

Porównanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn dla specjalistów i kierowników z różnym doświadczeniem potwierdza powszechną opinie, że kobiety rzadziej pną się na wyższe poziomy stanowisk, gdzie zarobki są wyższe. Wśród młodszych specjalistów udział kobiet wyniósł najwięcej, bo 27%. Na kolejnych szczeblach udział ten był już mniejszy. Wśród starszych specjalistów wyniósł on już tylko 13%.

Na stanowiskach specjalistów zarobki kobiet stanowiły od 80 do 86% zarobków mężczyzn - najwyższa jest luka płacowa w przypadku doświadczonych specjalistów. Dla kierowników różnice te są jeszcze większe. Płace kobiet tam zatrudnionych stanowiły 3/4 płac mężczyzn (14 817 zł dla mężczyzny i 11 174 dla kobiety brutto w 2018 roku).

Wynagrodzenia na stanowiskach kierowniczych

Kobiety rzadko zajmują stanowiska kierownicze. Nie oznacza to jednak, że ich tam nie ma. Wśród kierowników projektu IT było tylko 28% kobiet, natomiast w przypadku kierownika zespołu programistów - 13%. Wynagrodzenia kobiet na tych stanowiskach stanowiły około 90% płac mężczyzn.

Wynagrodzenia specjalistów

Wśród specjalistów największą grupę stanowią programiści. Na tych stanowiskach odsetek kobiet jest znikomy, stąd dane nie są prezentowane. Natomiast wynagrodzenia na wybranych stanowiskach nieprogramistycznych doświadczonych specjalistów pokazują, że na tym samym stanowisku i z tym samym poziomem doświadczenia, pensje kobiet stanowiły od 80 do 91% wynagrodzeń mężczyzn. Największe różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn miały miejsce na stanowisku doświadczonego projektanta systemowego. Płace doświadczonych specjalistów data scientist były z kolei najbardziej do siebie zbliżone.

Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2018


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031