Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak założyć profil w PUE ZUS? Oswajamy e-administrację

27-06-2019, 10:38

ZUS ma własną platformę usług elektronicznych (PUE). Żeby z niej skorzystać, musisz mieć profil PUE ZUS. Do jego założenia, a potem korzystania nie potrzebujesz profilu zaufanegoMożesz dzięki niemu sprawdzić stan swoich ubezpieczeń czy np. złożenia wniosku o 500+. Zakłada się go bardzo prosto.

1. Wejdź na portal PUE ZUS rejestracja. Wybierz sposób rejestracji "Dla Ciebie".

PUE ZUS rejestracja - ekran startowy

 

2. Przygotuj PESEL (albo numer i serię paszportu) i kliknij "DO REJESTRACJI".

PUE ZUS rejestracja - ekran startowy

 

3. Wypełnij dane - imię, nazwisko, PESEL (data urodzenia wypełni się automatycznie, chyba, że nie został Ci nadany PESEL).

PUE ZUS rejestracja - dane

3a. Zwróć uwagę szczególnie na adres e-mail i hasło:

  • na adres e-mail dostaniesz informację o nadanym loginie do PUE ZUS (jest to ciąg dziesięciu cyfr). Będzie on oczywiście potrzebny do logowania, ale także - jeśli zapomnisz hasła - do jego odzyskania (nie znając loginu, nie odzyskasz dostępu).
  • hasło musi spełnić określone warunki, tj. musi mieć co najmniej 8 znaków oraz zawierać małą literę, wielką literę, znak specjalny oraz cyfrę. System weryfikuje, czy wpisywane przez Ciebie hasło spełnia te warunki. Hasło trzeba wpisać dwukrotnie.
3b. Konieczne jest zaznaczenie pola "Nie jestem robotem".
3c. Na końcu należy zaakceptować regulamin oraz wyrazić zgodę na przetwarzania danych - te dwa pola są obowiązkowe. Możesz też zgodzić się na otrzymywanie na adres e-mail informacji dotyczącej działalności ZUS i ubezpieczeń społecznych (zgoda nieobowiązkowa).

PUE ZUS rejestracja - dane

3d. Teraz możesz już kliknąć przycisk na dole "ZAREJESTRUJ PROFIL".

PUE ZUS rejestracja - koniec

4. Na kolejnym ekranie znajduje się potwierdzenie rejestracji. Zapamiętaj login i hasło! Login zostanie wysłany na podany podczas rejestracji adres mailowy.

PUE ZUS rejestracja - potwierdzenie