Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową

21-05-2010, 10:09

Chcesz zabezpieczyć swoją sieć Wi-Fi, aby nie mogli jej podsłuchiwać ani Twoi sąsiedzi, ani cyberprzestępcy? Oto kilka wskazówek dotyczących konfiguracji domowego routera bezprzewodowego, których udziela Costin Raiu, ekspert z Kaspersky Lab.

W zeszłym roku, gdy przeprowadziłem się do mojego obecnego domu, zauważyłem niechronioną sieć Wi-Fi o nazwie „Constantine″. Jest to powszechne zachowanie spotykane niemal wszędzie na świecie. Zabawne w tym wszystkim było to, że kilka dni później nazwa sieci została zmieniona na „Buy your own net″ (Kup swoją własną sieć) - pisze w Dzienniku Analityków jeden z ekspertów firmy Kaspersky Lab. - Podejrzewam, że pan Constantine miał już dość tego, że sąsiedzi korzystają z jego łącza internetowego, i chciał wysłać im wiadomość. Tydzień później dodatkowo włączył szyfrowanie. Nazwę jednak zachował.

Takie sytuacje zdarzają się często, a kradzież naszego łącza internetowego przez sąsiada to najmniej nieprzyjemny przypadek, jaki może nas spotkać. Jeżeli nasz sprzęt sieciowy nie jest odpowiednio skonfigurowany, cyberprzestępcy mogą przechwytywać cały ruch internetowy, łącznie z hasłami, numerami kart kredytowych i innymi poufnymi informacjami.

Jak zabezpieczyć domową sieć Wi-Fi przed dostępem niepowołanych osób

1. Wyłącz rozgłaszanie identyfikatora sieci SSID

Konfiguracja routera, rys. 1

Rozgłaszanie identyfikatora sieci SSID może ułatwić osobom atakującym odgadnięcie Twojego hasła, może również spowodować, że staniesz się celem automatycznego podsłuchiwania.

2. Włącz szyfrowanie WPA2 z AES

Konfiguracja routera, rys. 2

WPA i WEP to starsze, mniej bezpieczne standardy szyfrowania. Aby uzyskać najlepszy poziom ochrony, a w niektórych przypadkach także najwyższą prędkość sieci (dotyczy to na przykład routerów D-Link), stosuj szyfrowanie WPA2 z AES.

3. Wybierz złożone hasło, składające się z wielkich i małych liter, liczb i kilku znaków specjalnych, takich jak #, ! oraz _
Złożone hasło sprawi, że ataki typu brute force nie będą skuteczne.

4. Co jakiś czas zmieniaj hasło
Dzięki zmianom, nawet jeżeli Twoje hasło zostanie złamane, ograniczysz czas, w którym osoba atakująca będzie mogła korzystać z Twojej sieci. Postaraj się, aby hasło nie było przewidywalne, na przykład nigdy nie wykorzystuj w swoim haśle bieżącego miesiąca ani roku.

5. Zmniejsz moc sieci do minimum, tak abyś nadal miał dostęp do sieci w dowolnym miejscu w domu

Konfiguracja routera, rys. 3

Ustawiając najmniejszą moc sieci, będziesz miał pewność, że nikt w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania nie będzie mógł uzyskać dostępu do Twoich zasobów.

Warto pamiętać, że wiele starszych routerów nie zawiera niektórych funkcji bezpieczeństwa, np. udostępnia jedynie mniej bezpieczne standardy szyfrowania. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem nowoczesnego routera Wi-Fi i nie należy zapominać o częstym aktualizowaniu jego firmware.

Jeżeli zastosujesz się do powyższych rad, Twoje dane będą znacznie bezpieczniejsze, a Ty nadal będziesz cieszył się wygodą korzystania z bezprzewodowego internetu - zapewnia Costin Raiu z Kaspersky Lab.

>> Czytaj także: Grzywna za brak hasła sieci WLAN


Źródło: Kaspersky Lab
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031