Jak użytkownicy smartfonów z Androidem chronią swoje urządzenia - infografika

Karolina Janeczko, Dagma 13-03-2015, 11:01

Choć ponad połowa użytkowników smartfonów korzysta z e-bankowości, aż 29% ankietowanych nie zabezpiecza w żaden sposób dostępu do swego urządzenia - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę ESET.

Wśród badanych użytkowników mediów społecznościowych korzystających ze smartfonów prawie 10% przyznało, że ich urządzenie zostało zgubione lub skradzione w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na smartfonach przechowujemy zdjęcia, pliki czy wiadomości nawet z kilku lat, więc ich utrata może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami, zwłaszcza że aż 20% nie tworzy kopii zapasowej plików znajdujących się na smartfonie, a tylko 15% użytkowników robi to codziennie.

Jednym z podstawowych narzędzi ochrony smartfona przed fizycznym włamaniem jest blokada urządzenia. Jednak 29% użytkowników w ogóle nie blokuje telefonów przed niepożądanym dostępem, mimo że korzystają na nich z serwisów społecznościowych czy bankowości online. Zazwyczaj użytkownicy Facebooka czy Twittera nie wylogowują się ze swoich kont na smartfonach, więc utrata niezablokowanego urządzenia może skutkować przejęciem kontroli nad profilem przez niepowołaną osobę. Ci, którzy blokują swoje urządzenia, najczęściej robią to za pomocą kodu PIN, 12,5% wykorzystuje do tego celu odcisk palca, a 3% system wykrywania twarzy.

Jak najskuteczniej chronić dostęp do sieci firmowych, osobistych skrzynek mailowych czy kont internetowych? Stosować dwuskładnikowe uwierzytelnianie, np. za pomocą wiadomości SMS. Prawie 65% ankietowanych wykorzystuje dwuskładnikowe uwierzytelnianie, zabezpieczając w ten sposób dostęp do usług internetowych, np. Facebooka czy Gmaila. Ten rodzaj zabezpieczenia może być szczególnie istotny w przypadku takich usług, jak bankowość online, z której korzysta 53% ankietowanych użytkowników smartfonów.

Jak użytkownicy smartfonów z Androidem chronią swoje urządzenia - infografika

Ankieta została przeprowadzona pomiędzy 29 stycznia a 17 lutego 2015 roku przez firmę ESET na grupie pięciuset internautów korzystających z serwisów społecznościowych, posiadających smartfony.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031