Jak nauczyć seniora obsługi internetu?

Zuzanna Szymańska 29-02-2012, 20:44

Coraz więcej osób w dojrzałym wieku przekonuje się, że umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii jest bardzo cenna i skutecznie ułatwia życie. Szczególnie że obsługa sieci nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać - jeśli tylko wiedza zostanie przekazana w wystarczająco jasny i przystępny sposób.

Wiele osób w dojrzałym wieku uważa, że umiejętność korzystania z nowoczesnej technologii nie jest im potrzebna. Nie warto jednak zapominać, że internet to medium, które ułatwia, przyspiesza i uprzyjemnia wykonywanie codziennych czynności. Wiele rzeczy, którymi każdy człowiek zajmuje się każdego dnia, można wykonać szybciej i sprawniej właśnie dzięki internetowi. Poza tym może on stanowić źródło rozrywki, relaksu i komunikacji międzyludzkiej, na które nie każdy i nie zawsze może sobie pozwolić.

Z czego wynika dystans seniorów do internetu?

Wielu ludzi, szczególnie w starszym wieku, boi się tego, czego nie zna i nie rozumie. Niestety, większość podręczników i kursów, dostępnych na polskim rynku jest skierowana do młodszych pokoleń. Książki pisane są językiem niezrozumiałym dla starszej osoby, skomplikowanym i pełnym informatycznego żargonu. Do tej pory brakowało prostych kursów wprowadzających uczestników w wirtualny świat od podstaw. Taką propozycję, darmową, oferuje jednak platforma e-learningowa netAkademia.pl.

W walce z chorobą Alzheimera?

Co dokładnie można osiągnąć dzięki nauczeniu się korzystania z internetu? Przede wszystkim znajdować interesujące i nie zawsze dostępne w inny sposób informacje oraz wiedzę na każdy temat – tłumaczy Włodzimierz Rosiński, koordynator szkoleń netAkademia.pl. Poczta elektroniczna, czaty, komunikatory internetowe oraz rozmowy głosowe i wideo umożliwiają wygodną komunikację bez konieczności wychodzenia z domu. Internet służy nie tylko wyszukiwaniu wiedzy oraz informacji, ale także wymienianiu ich z innymi osobami. Fora internetowe i grupy dyskusyjne ułatwiają realizowanie własnych pasji, czerpanie wiedzy i doświadczenia od innych, oraz dzielenie się własnymi. Dla osób samotnych internet może stanowić także najprostszy, a czasem jedyny sposób na zawieranie interesujących znajomości. W tym celu stworzone są portale społecznościowe, na których każdy może w prosty sposób odnaleźć osoby o podobnych zainteresowaniach.

Uwaga! Naukowcy udowodnili, że korzystanie z internetu wpływa na wzrost ilorazu inteligencji, poprawia orientację w przestrzeni, trenuje refleks i zdolność do wykonywania wielu zadań na raz. Pomaga także ćwiczyć pamięć, a nawet może w znacznym stopniu zapobiegać chorobie Alzheimera.

Internet pozwala oszczędzić pieniądze

Mimo że z każdym rokiem wzrasta liczba internautów powyżej 50. roku życia, wciąż wielu seniorów nie może się przekonać do nauki tej przydatnej umiejętności. Powodem jest nie tylko strach przed nieznanym, ale także lęk przed kosztami związanymi z połączeniem z siecią. Jest on jednak całkowicie bezpodstawny. Stałe łącze o średniej przepustowości to koszt nie większy niż ok. 50 złotych miesięcznie. Do tej kwoty należy doliczyć jednorazowy koszt instalacji oraz zakup komputera i akcesoriów. Po dokonaniu prostej kalkulacji okazuje się jednak, że pieniądze szybko się zwracają, ponieważ dzięki internetowi można oszczędzać na:

  • zakupach,
  • podróżach,
  • obsłudze konta bankowego,
  • prowizjach przy płaceniu rachunków,
  • rozmowach (szczególnie zagranicznych).

Czytaj także: Senior na zakupach w internecie, czyli czas na zmiany

Umiejętność korzystania z komputera i internetu jest w obecnych czasach niezwykle ważna dla osób w każdym wieku. Problemy związane z nauką da się łatwo wyeliminować, korzystając ze specjalnych szkoleń przeznaczonych dla osób starszych, jak na przykład darmowy kurs online „Internet dla seniorów” dostępny na łamach netAkademia.pl. Można się z niego dowiedzieć, jak korzystać z poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych, przeprowadzać rozmowy głosowe, wymieniać dane z innymi użytkownikami sieci, korzystać z bankowości elektrycznej, dokonywać zakupów, planować wakacje i podróże, nabywać nową wiedzę i umiejętności, a także spędzać wolny czas na rozrywce. To wszystko pozwoli nabyć wiedzę i spowoduje, że życie stanie się prostsze, wygodniejsze oraz, co nie mniej ważne, przyjemniejsze – podsumowuje Włodzimierz Rosiński.


Źródło: netAkademia.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031