Jak chronić swoją prywatność w internecie - radzą twórcy Firefoksa

Marta Jabłońska 28-01-2015, 21:29

Naruszanie naszej prywatności w internecie sprawia, że czujemy się bezsilni i - co gorsze - w wielu przypadkach nie wiemy, jak temu zaradzić. Obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych to dobra okazja, aby to zmienić.

Firefox zawiera funkcje, dzięki którym internauci mają pewność, że ich dane należą tylko do nich. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą użytkownikom zadbać o ich prywatność w internecie:

1. Włącz funkcję ograniczania śledzenia. Jest ona teraz dostępna również w innych przeglądarkach i pozwala użytkownikom określić swoje preferencje odnośnie zbierania oraz wykorzystywania ich prywatnych danych online. Gdy funkcja ta jest włączona, Firefox zakomunikuje reklamodawcom, stronom internetowym i aplikacjom, że użytkownik nie wyraża zgody na bycie śledzonym w internecie.

Jak chronić swoją prywatność w internecie - rys. 1

Jak chronić swoją prywatność w internecie - rys. 2 Jak chronić swoją prywatność w internecie - rys. 3

2. Włącz przeglądanie w trybie prywatnym. Czasami nie chcemy, aby przeglądarka zapamiętywała informacje o naszej aktywności w internecie. Wystarczy przełączyć się na tryb prywatny, aby ochronić historię przeglądania przed niepowołanymi oczami.

Jak chronić swoją prywatność w internecie - rys. 4

Jak chronić swoją prywatność w internecie - rys. 5 Jak chronić swoją prywatność w internecie - rys. 6

3. Skorzystaj z dodatku Lightbeam, aby sprawdzić, kto obserwuje Twoją aktywność online. Lightbeam tworzy w czasie rzeczywistym wizualizację ukazującą sieć połączeń między internautą, stronami, które odwiedził, a podmiotami, które zbierają o nim informacje.

Jak chronić swoją prywatność w internecie - rys. 7

4. Dodaj przycisk „Wyczyść” do Firefoksa, aby móc szybko usunąć swoją ostatnią aktywność w internecie. Zamiast szeregu technicznych kroków, korzystając z „Wyczyść”, wystarczy określić okres, jaki chcemy, aby przeglądarka usunęła. Możemy wybrać pięć minut, dwie czy 24 godziny wstecz wyczyszczonej historii przeglądania, ciasteczek, otwartych kart i okien.

Jak chronić swoją prywatność w internecie - rys. 8

Jak chronić swoją prywatność w internecie - rys. 9

5. Wypróbuj Ghostery - dodatek, który identyfikuje ukryte elementy na witrynach, takie jak trakery, specjalne piksele czy pliki web beacon, umieszczane tam przez firmy zainteresowane aktywnością internautów. Ghostery umożliwia zablokowanie skryptów od niezaufanych firm.  Polecamy również dodatek Privacy Badger, który chroni prywatność użytkowników, blokując szpiegowskie reklamy i niewidoczne trakery.

Jak chronić swoją prywatność w internecie - rys. 10 Jak chronić swoją prywatność w internecie - rys. 11

6. Przetestuj Privacy Coach - nowy dodatek do Firefoksa na Androida, który gromadzi wszystkie funkcje ochrony prywatności na jednym ekranie. Widoczny jako strona domowa w Firefoksie na Androida, ekran ten daje łatwy dostęp do informacji o wszystkich opcjach ochrony prywatności oferowanych przez Firefoksa, takich jak: ograniczanie śledzenia, przeglądanie w trybie prywatnym, przeglądanie w trybie gościa, blokowanie ciasteczek czy czyszczenie historii przeglądania. Wszystkie funkcje są dokładnie opisane, aby łatwo można było wybrać odpowiadające nam ustawienia.

Jak chronić swoją prywatność w internecie - rys. 12

7. Możesz też zacząć korzystać z wyszukiwarki, która nie zbiera o Tobie informacji. DuckDuckGo to jedna z opcji wyszukiwania dostępnych w Firefoksie. Jest popularna wśród osób, którym zależy na zachowaniu prywatności. Polecamy też dodatek DuckDuckGo Plus, który doda okno wyszukiwania DuckDuckGo do paska narzędzi w Firefoksie.

Jak chronić swoją prywatność w internecie - rys. 13

Jak chronić swoją prywatność w internecie - rys. 14

Jeszcze więcej dodatków dbających o prywatność i bezpieczeństwo online użytkowników można znaleźć w specjalnej kolekcji.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930