ITU boi się protestów w stylu ACTA. W tajemnicy zarządziła przejrzystość!

04-12-2012, 10:32

Trwa konferencja WCIT-12 w Dubaju, która może zmienić sposób zarządzania internetem na bardziej pro-rządowy i pro-korporacyjny. Organizacja ITU wie jednak, że może się to skończyć protestami takimi, jak te przeciwko ACTA i SOPA, dlatego w tajemnicy (sic!) uruchomiła kampanię informacyjną przedstawiającą wszystko w dobrym świetle.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wczoraj Dziennik Internautów wspominał o konferencji WCIT-12 w Dubaju oraz o zmianach w funkcjonowaniu internetu, jakie może ona przynieść. Unikaliśmy porównań do ACTA, choć to, co może przynieść konferencja WCIT-12, jest nie mniej niebezpieczne niż ACTA. W czasie konferencji może bowiem dojść do nowelizacji ITR - dokumentów regulujących funkcjonowanie sieci. Sam internet może być poddany kontroli ITU, co nie byłoby zbyt dobre.

Transmisje online dla gawiedzi

Na pierwszy rzut oka konferencja WCIT-12 jest bardziej przejrzysta niż np. negocjacje ACTA. Przykładowo Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało o składzie polskiej delegacji na WCIT-12. Interesów polskich internautów będzie bronił sam minister Michał Boni, wiceminister Małgorzata Olszewska, szefowa UKE Magdalena Gaj i inni.

MAC zwróciło też uwagę na to, że obrady ITU oraz konferencje prasowe można oglądać online na stronie ITU. Trzeba więc przyznać, że na pierwszy rzut oka wszystko wygląda przejrzyście. Nie oznacza to niestety, że o WCIT-12 wiemy wszystko.

ITU ma swoje tajemnice

Ponieważ wiele rzeczy i tak dzieje się za naszymi plecami, w internecie ruszyła strona WcitLeaks.org, która zachęca do przesyłania tajnych dokumentów związanych z WCIT, ITU oraz ITR. Wśród opublikowanych na tej stronie dokumentów szczególnie ciekawy jest jeden poufny dokument ITU, dotyczący m.in. wizerunku konferencji WCIT w mediach.

W tym poufnym dokumencie zauważano, że w kampanię przeciwko WCIT angażują się organizacje, które wcześniej z sukcesem przeciwstawiły się ACTA. W dokumencie czytamy też, że w związku z taką opozycją uruchomiono kampanię informacyjną "dość skuteczną poza USA i nawet w USA", która ma przekonywać wszystkich do dobrych chęci ITU. Mimo to w mediach pojawia się krytyka ITU i organizacja ma tego świadomość.

ITR, ACTA, SOPA, czyli kontrola nad siecią

Poufny dokument ITU pokazuje dwa główne problemy.

  1. ITU nie potrafi być przejrzysta. Organizacja wyraźnie realizuje swoje racje i za plecami obserwatorów próbuje tworzyć "strategię informacyjną", która ma wszystkich do tych racji przekonać. Takie działanie nie ma nic wspólnego z demokracją i przejrzystością. To tylko stwarzanie pozorów.
  2. ITU odcina się od ACTA i SOPA, ale tak naprawdę jest organizacją działającą na rzecz sponsorów tych inicjatyw. ACTA, SOPA oraz ITR łączy jedna rzecz - chęć podporządkowania państwom i firmom funkcjonowania internetu oraz przepływu treści w internecie. Prawdą jest, że internet ze swoim potencjałem komercyjnym rozrósł się w warunkach swobody, dzięki niedomiarowi regulacji, a nie dzięki regulacjom.

Przyznacie zresztą, że nie wygląda to dobrze, gdy "przejrzysta" organizacja w tajemnicy zatrudnia PR-owców, by robić wrażenie przejrzystości i dobrych intencji.

Sonda
Wierzysz, że opinia publiczna jest właściwie informowana o konferencji w Dubaju?
  • tak
  • nie, bo nie wiemy wszystkiego
  • nie, bo emocje przyćmiewają fakty
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Oczywiście ITU sądzi, że jej intencje są jak najlepsze. Ta organizacja, podobnie jak każda władza i każda firma, jest zdania, że internet funkcjonowałby lepiej, gdyby to ona ustalała zasady. Takie zapatrzenie w swoje racje jest najbardziej szkodliwym ze wszystkich podejść do innowacji, nie tylko do internetu. Żaden epokowy wynalazek nie będzie zmieniał świata, jeśli będzie istniał jego nadzorca wydzielający wynikające z niego dobra wedle własnego uznania.

Warto poczytać o tym, dlaczego rządy chcą oddawania internetu w ręce ITU. Poniżej wspomniany dokument, ujawniony przez WcitLeaks.org.

Poufny dokument ITU


Następny artykuł » zamknij

Relacja z II Forum E-biznesu


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.