ISO nie przyjęła standardu OOXML

05-09-2007, 06:44

Format OOXML w czasie głosowania w ISO nie uzyskał wystarczającej liczby głosów, aby mógł zostać uznany za standard w szybkim trybie. Przedstawiciele Microsoftu nie poddają się i liczą na odmianę losu w przyszłym roku.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W czasie głosowania w ISO brali udział przedstawiciele 104 organizacji normalizacyjnych z różnych krajów. Wśród nich było 41 członków Pierwszego Połączonego Komitetu Technicznego Technicznego (JTC 1).

Do przyjęcia standardu OOXML potrzebne było co najmniej 2/3 głosów na TAK ze strony krajów uczestniczących w JTC 1. Ponadto nie mogło być więcej niż 1/4 głosów negatywnych ze strony wszystkich krajów uczestniczących w głosowaniu.

Żadne z powyższych kryteriów nie zostało spełnione w czasie głosowania nad OOXML. Proponowana norma zdobyła 53% głosów pozytywnych od członków JTC 1 oraz 26% głosów negatywnych.

OOXML czeka do lutego

Przegrane głosowanie oznacza, że OOXML nie stanie się standardem w szybkim trybie, ale nie wyklucza możliwości jego standaryzacji w przyszłości.

Wszystkie komentarze i głosy negatywne staną się przedmiotem obrad podkomitetu technicznego SC 34, który spotka się w lutym 2008 r. w Genewie. W czasie spotkania odbędzie się dyskusja nad ewentualnymi modyfikacjami w formacie OOXML. Jeśli do tego czasu kraje będące przeciwko ISO zmienią swoje zdanie, nastąpi przyjęcie nowego standardu.

Przedstawiciele Microsoftu wierzą w to, iż spotkanie na początku przyszłego roku zaowocuje uznaniem OOXML za standard. Z kolei przedstawiciele Free Software Foundation, którzy od początku sprzeciwiają się przyjęciu standardu podkreślili, że ostatnie głosowania nad tą sprawą pokazały jak mocno firma z Redmond może mocno wpłynąć na wyniki głosowań.

Dlaczego nie chcą OOXML?

Standard OOXML ma być w założeniach otwartym standardem dokumentacji, ale jego przeciwnicy podkreślają, że taki standard już istnieje i jest nim OpenDocument Format (ODF).

OOXML jest według Microsoftu formatem dającym więcej możliwości niż ODF. Zwolennicy ODF zwracają natomiast uwagę na to, że OOXML jest niezgodny z już istniejącymi normami i posiada długą dokumentację utrudniającą zastosowanie formatu w innych programach. Ponadto wszystkie jego cechy odpowiadają funkcjonalnościom jednego produktu - MS Office 2007.

Uznanie OOXML za standard ISO sprawi, że na rynku stanie się on w pełni równoprawnym konkurentem już istniejącego standardu ODF. Dziś jednak nie ma całkowitej pewności co do tego, że OOXML będzie w stanie wypełniać zadania w pełni otwartego standardu.

Następny artykuł » zamknij

iPhone już w Chinach

Źródło: ISO, AP, Reuters


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag Genewatag FSF
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.