iOS6: Nowe mapy, integracja z Facebookiem, więcej Siri - już jesienią (wideo)

12-06-2012, 08:30

Nowe mapy z fotorealistycznym widokiem 3D, asystent głosowy Siri także na iPadzie - o tym wszystkim słyszeliśmy już w plotkach, ale wczoraj firma Apple oficjalnie zaprezentowała te nowości. Mobilny system Apple ma w sumie 200 usprawnień, z których użytkownicy skorzystają już jesienią.

Wczoraj w San Francisco firma Apple zaprezentowała nowy system iOS 6 przy okazji wydania wersji beta dla deweloperów. Krótko omówmy najważniejsze nowości.

Nawigacja w iOS 6
fot. Apple - Nawigacja w iOS 6

Mapy

Już w październiku ubiegłego roku pojawiły się plotki o tym, że firma Apple ma zamiar stworzyć własne mapy dla swoich urządzeń. Okazało się to prawdą po części. Apple nie będzie już korzystać z rozwiązań Google, co dla wyszukiwarkowego giganta będzie poważnym ciosem. Potwierdzono natomiast, że nowe mapy w iOS 6 zostaną dostarczone przez firmę TomTom.

Użytkownicy map w iOS będą mogli teraz korzystać z podpowiedzi głosowych oraz widoku mapy w perspektywie. Po prostu korzystanie z urządzeń Apple będzie bardziej przypominało korzystanie ze "zwykłej" nawigacji. Mapy będą też prezentować informacje o natężeniu ruchu. Tak jak się spodziewano, będzie można korzystać z fotorealistycznego widoku 3D, który imponuje detalami. 

Siri na iPadzie oraz iPhone 4S
fot. Apple - Siri na iPadzie oraz iPhone 4S

Siri

Wirtualny asystent Siri w iOS 6 będzie wspierał więcej języków, m.in. brytyjski i kanadyjski wariant angielskiego, francuski, włoski, niemiecki, hiszpański, mandaryński, kantoński i koreański. Asystenta zoptymalizowano w sumie dla 15 krajów. Niestety nie ma jeszcze wsparcia dla języka polskiego.

Poza tym - tak jak się spodziewano - Siri będzie dostępny także na iPadzie (od trzeciej generacji). Będzie można go użyć m.in. do pytania o wyniki rozgrywek sportowych (zob. obrazek obok), filmy i restauracje. Siri posłuży także do uruchamiania aplikacji, aktualizowania wpisów w serwisach społecznościowych oraz do sterowania nawigacją bez odrywania rąk od kierownicy.

Facebook zintegrowany z iOS 6
fot. Apple - Facebook zintegrowany z iOS 6

Facebook

W czasie konferencji D10 szef Apple Tim Cook sugerował, że zintegrowanie urządzeń Apple z Facebookiem może być kwestią czasu. Teraz już wiadomo, że użytkownicy iOS będą mogli publikować wpisy z poziomu centrum powiadomień oraz innych aplikacji, a także przy pomocy Siri. Informacje o znajomych z Facebooka będą przechowywane na wszystkich urządzeniach użytkownika, a dane w kontaktach będą automatycznie aktualizowane. Będzie można również "polubić" określone treści bezpośrednio w App Store lub iTunes. 

Udostępnianie zdjęć w iOS 6
fot. Apple - Udostępnianie zdjęć w iOS 6

Współdzielone zdjęcia, Passbook, inne nowości

Przechowywane w chmurze zdjęcia będzie można udostępniać innym osobom, zwyczajnie wybierając je z albumu i wciskając przycisk "Share". Znajomi z systemem iOS lub Mac OS X będą mieli natychmiastowy dostęp do tych zdjęć. Będą mogli również komentować te zdjęcia oraz "lubić" je.

Nowa aplikacja Passbook ma służyć do przechowywania biletów na filmy, kuponów, kart programów lojalnościowych itd. Będzie ona przypominać, kiedy kończy się ważność kuponu, które dokładnie miejsca użytkownik wykupił w kinie albo w którym terminalu na lotnisku powinien się znaleźć. Ta aplikacja może się nieco kojarzyć z Google Wallet i  zapewne jest to przygotowanie się do konkurencji w obszarze mobilnych portfeli.

Poza tym w systemie wprowadzono takie nowości jak: usprawnienia w Safari, wsparcie dla rozmów przez sieć komórkową w FaceTime, opcja odrzucenia rozmowy z szybką wiadomością, przypominanie o konieczności oddzwonienia oraz nowa opcja "nie przeszkadzać" i in. Firma Apple pomyślała też o funkcjach stworzonych specjalnie dla Chińczyków (np. ułatwione wprowadzanie tekstu). To właśnie chiński rynek może zagwarantować firmie wzrost w przyszłości, więc nie jest to bez znaczenia.

Poniżej film prezentujący wersję beta iOS 6.

Czytaj: Więcej "darmowych" iPadów dla pasażerów na lotniskach


Źródło: Apple
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy