iOS 7 zaprezentowany - więcej multitaskingu, AirDrop oraz... iOS w samochodzie?

11-06-2013, 09:07

Firma Apple uważa, że iOS 7 to system kompletnie przeprojektowany, będący najbardziej znaczącą aktualizacją  od czasu pierwszego iPhone'a. Brzmi to bardzo rewolucyjnie, ale firma miała świadomość, że z tą rewolucją nie można przesadzić.

Już wcześniej spodziewano się, że na konferencji WWDC Apple może pokazać iOS 7 - nową odsłonę systemu mobilnego, który będzie dostępny jesienią. 

Firma Apple nazywa ją najbardziej znaczącą aktualizacją z "całkowicie nowym interfejsem użytkownika". Rzeczywiście iOS 7 został mocno odświeżony, ale Apple dba o to, aby ogólna koncepcja systemu pozostała niezmieniona. Apple wie, że jeśli dasz ludziom kilka drobnych nowości, odczują pozytywną różnicę. Jeśli dasz im coś kompletnie nowego, będą zagubieni.

Jakie zatem nowości przygotowała firma Apple w iOS 7?

Ładny wygląd, szybki dostęp

Po pierwsze odświeżono interfejs. Firma Apple twierdzi, że teraz iPhone może wydawać się większy, ponieważ aplikacje lepiej wykorzystają powierzchnię ekranu. Nowe czcionki powinny sprawić, że tekst będzie wyraźniejszy.

Jeśli chodzi o nowe funkcje, istotny jest m.in. dostęp do kontrolek poprzez wykonanie gestu od dolnej krawędzi ku górze. Użytkownik może szybko dostosować jasność ekranu, sterować odtwarzaniem piosenek, włączyć Wi-Fi, Bluetooth, tryb samolotowy itd. Poprzez te kontrolki można też uzyskać dostęp do podstawowych aplikacji, jak kamera, latarka, kalkulator, zegarek (zob. obrazek poniżej).

grafika

Nowe centrum powiadomień jest dostępne na ekranie blokady. Użytkownik może przeglądać przegapione powiadomienia, rzeczy zaplanowane w kalendarzu oraz informacje np. o pogodzie.

Prawdziwy Multitasking

Apple poprawiła też możliwości systemu w zakresie wielozadaniowości. Dzięki nowemu API deweloperzy będą mieli możliwość sprawienia, aby dowolna aplikacja mogła działać w tle bez nadmiernego zużywania energii. Użytkownicy otrzymają natomiast nowy interfejs do zarządzania otwartymi aplikacjami, bazujący na kartach i przypominający nieco rozwiązania stosowane w webOS.

AirDrop i iTunes Radio

Absolutną nowością jest AirDrop - funkcja do szybkiego udostępniania treści osobom znajdującym się w pobliżu, które również posiadają urządzenia z iOS 7. Przesyłanie treści odbywa się w ramach bezpośredniego, szyfrowanego połączenia. 

zdjęcie

Na powyższej grafice widzimy też zapowiedź nowej usługi muzycznej - iTunes Radio. Będzie to usługa bezpłatna oferująca ponad 200 stacji oraz katalog muzyki ze sklepu iTunes. Usługa ta ma dopasowywać się do gustów użytkownika zarówno w oparciu o wybierane stacje radiowe, jak i pobrania ze sklepu iTunes. Ponadto iTunes Radio będzie dawać dostęp do utworów premierowych i rzecz jasna umożliwi łatwe kupowanie tego, co usłyszałeś. 

Lepsze Siri, Safari...

Ulepszono też popularne aplikacje. Przeglądarka Safari obsługuje tryb pełnoekranowy i odświeżono interfejs zarządzania kartami i zakładkami, a także ułatwiono dostęp do wyszukiwania. Ulepszono też asystenta głosowego Siri, który ma teraz dwa głosy i jest zintegrowany z Wikipedią. Są też inne specyficzne nowości, np. tryb nocny w mapach.

Bardzo ciekawa jest funkcja Activation Lock, która wymaga podania Apple ID do reaktywowania skradzionego lub zgubionego urządzenia, po użyciu funkcji Find My iPhone. Firma Apple ma nadzieję, że przyczyni się to do spadku kradzieży jej smartfonów.

Sonda
Podoba Ci się iOS 7?
  • bardzo
  • średnio
  • nie podoba mi się
wyniki  komentarze

iOS w samochodzie

Wreszcie firma Apple postarała się o lepszą integrację smartfonów z... samochodami, dzięki nowości określanej jako iOS in the Car. Kierowcy będą mieli możliwość uzyskiwania dostępu do podstawowych funkcji smartfona poprzez ekran na desce rozdzielczej. W ten sposób będzie można m.in. wykonywać rozmowy, wyświetlić mapy, odtwarzać muzykę i wydawać komendy dla Siri.

Ta nowość powinna się pojawić w autach Acura, Chevrolet, Ferrari, Honda, Hyundai, Infiniti, Jaguar, Kia, Opel, Mercedes-Benz, Nissan oraz Volvo.

Osoby bardziej zainteresowane nowościami Apple mogą obejrzeć nagranie z konferencji WWDC. Zamieszczamy je poniżej.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy