Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

"Inwigilacja to nie wolność". Ktoś odważy się powiedzieć to Obamie?

03-06-2014, 10:47

Z okazji 25-lecia wolnych wyborów do Polski przyjeżdża Barack Obama. To istne święto demokracji, ale przecież USA odpowiadają za masową inwigilację i nieprzejrzyste umowy handlowe. Możesz wyrazić swój sprzeciw wobec tych niedemokratycznych zagrań, fotografując się ze specjalną kartką.

25-lecie wolnych wyborów to okazja do radości, ale również do refleksji. Żyjemy w państwie zaliczanym do demokratycznych, ale przecież wciąż obserwujemy takie zachowania władz, które wyglądają na kpinę z demokracji. Wciąż zdarza się, że różne ważne inicjatywy rozgrywane są za plecami obywateli (ostatnio to TTIP). W Polsce nadal są problemy z dostępem do informacji publicznej. Wiemy też, że Polska uczestniczyła w amerykańskiej inwigilacji, ale nasz rząd nie chce podać szczegółów.

Ważnym wydarzeniem powiązanym z rocznicą wolnych wyborów jest wizyta Baracka Obamy. Znów można mieć mieszane uczucia. Stany Zjednoczone niewątpliwie są państwem, które bardzo przyczyniło się do rozwoju myślenia o wolnościach obywatelskich. Z drugiej strony jest to państwo mocno zaangażowane w inicjatywy takie jak TTIP, a jego służby specjalne stoją w centrum tzw. afery Snowdena.

Katalog trudnych tematów

Można się cieszyć z wizyty Obamy, ale można też potraktować tę wizytę jako okazję, by upomnieć się o pewne rzeczy.

- Wolność i demokracja to nie tylko wolny handel i wzrost PKB. Najnowsza historia Polski uczy nas, że podstawą relacji obywatel-władza jest respektowanie praw człowieka (...) Masowa inwigilacja godzi w te wartości. Dlatego w 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów przypominamy, że inwigilacja i wolność nie idą w parze - mówi Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon zajmującej się problemami społeczeństwa nadzorowanego.

Inwigilacja to nie jedyne zjawisko istotne dla demokracji i związane z amerykańską polityką. Duże znaczenie mają zasady egzekwowania praw autorskich czy ochrona danych osobowych w internecie. W pakiecie "trudnych tematów" dla Obamy powinny się też znaleźć: nowe porozumienie handlowe negocjowane na poziomie UE-USA (TTIP), umowa o przekazywaniu danych PNR (dane pasażerów linii lotniczych) i program Safe Harbour.

Oczywiście nie mamy wpływu na to, o czym przedstawiciele naszego kraju będą rozmawiać z Obamą. Możemy jednak wyrazić swoje poparcie dla prowadzenia rozmów o trudniejszych tematach. Jak to zrobić?

Sonda
Czy przedstawiciele naszego kraju powinni rozmawiać Obamą o tych trudnych tematach?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Pokaż, że inwigilacja to nie wolność

Możecie sobie wydrukować kartkę taką jak w dokumencie poniżej i zrobić sobie z nią zdjęcie. Następnie możecie opublikować to zdjęcie na Twitterze (konieczne z tagami #ObamaPL i #25latwolnosci) albo na Facebooku lub przesłać do Fundacji Panoptykon. Fundacja zajmie się promowaniem tych zdjęć.

Akcja trwa od 3 do 4 czerwca (do wieczora).

Poniżej wzór kartki do wydrukowania, gdyby ktoś chciał wziąć udział.

InwigilacjaToNieWolnosc by di24pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik