Internetowe spacery po Mińsku Mazowieckim

17-03-2008, 12:00

Funkcja wirtualnych spacerów po mieście pojawiła się na niezależnej stronie poświęconej Mińskowi Mazowieckiemu. Umożliwia ona wirtualne zwiedzenie ponad 1/3 powierzchni miasta. Co ciekawe, projekt zrealizowano przy niemal zerowym budżecie.

Wirtualne spacery w serwisie minskmaz.com.pl są zorganizowane w oryginalny sposób. Na początku spaceru użytkownik wybiera ulicę i jeden z wariantów spaceru. Następnie ładuje się aplikacja Flash, która wyświetla zdjęcia w stosunkowo niedużych odstępach czasu i z płynnymi przejściami. Każde zdjęcie obrazuje jakby kolejny krok e-spaceru.

Kiedy dojdziemy do skrzyżowania możemy wybrać dalszą trasę wędrówki za pomocą wyświetlających się strzałek. Ponadto aplikacja informuje o zabytkach i instytucjach publicznych na trasie spaceru.

Przy realizacji tego przedsięwzięcia wykorzystano 4559 zdjęć podzielonych na 206 odcinków ulic. Większość z nich wykonywana była w soboty, niedziele i święta. Po wykonaniu zdjęć trzeba było je posortować i wykadrować tak, aby punkt połączenia horyzontu z chodnikiem (głównie) wypadał dokładnie na środku kadru.

Wirtualny spacer po Mińsku Mazowieckim
fot. - Wirtualny spacer po Mińsku Mazowieckim

Autorzy projektu początkowo mieli zamiar wykorzystać filmy i znane platformy społecznościowe (np. YouTube), ale zdjęcia umożliwiły osiągnięcie lepszej jakości przy stosunkowo małym rozmiarze plików. Spacerowi towarzyszy też ciekawy podkład dźwiękowy – piosenki lokalnych zespołów, które można też pobrać ze strony spacerów.

Projekt ma być dalej rozwijany. Jego autorzy podkreślają, że przedsięwzięcie jest niekomercyjne i udało się je zrealizować przy bardzo niskich nakładach pieniężnych. Trzeba przyznać, że trudno jest znaleźć coś podobnego na innych stronach polskich miast (oficjalnych i niezależnych). Jeśli podobne rozwiązania są już gdzieś stosowane, prosimy o kontakt z redakcją. Z pewnością mogą być one inspirujące dla twórców serwisów miejskich i nie tylko.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: minskmaz.com.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy