Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Internetowa mapa do kontaktów z Policją. Wskaż stróżom prawa niebezpieczne miejsca

11-10-2016, 14:56

Częste akty wandalizmu, nielegalne wyścigi, złe oznakowanie drogi - teraz możesz to zgłosić za pomocą specjalnej mapy. Policjanci nie powinni być obojętni na te zgłoszenia i mapa podobno przynosi już rezultaty.

Nie wszyscy mają świadomość, że istnieje coś takiego jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to mapa dostępna w internecie, na której naniesiono informacje o częstym występowaniu określonych naruszeń prawa np. spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, częstego przekraczania prędkości, znęcania się nad zwierzętami itd.

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Mapa wykorzystuje informacje z policyjnych statystyk, zebrane od ludzi w czasie specjalnych debat, albo zebrane od organizacji samorządowych. Ponadto internauci mogą przekazać własne zgłoszenia korzystając z przycisku "+" (na zrzucie wskazaliśmy go czerwoną strzałką). 

Dodawanie zgłoszęń - mapa

Podczas prac nad Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa odbyło się około 12 tys. spotkań, w których uczestniczyło 217 tys. osób. W lipcu tego roku odbył się również pilotaż, podczas którego Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została wdrożona w trzech garnizonach policji. Później stopniowo wprowadzano ją w kolejnych województwach. Narzędzie jest ciągle rozwijane oraz - co chyba ważniejsze - wypełnia się kolejnymi informacjami spływającymi od obywateli, organizacji społecznych i innych źródeł. 

W ubiegłym tygodniu MSW zorganizowało konferencję poświęcona mapie. Dziś Policjanci z biłgorajskiej drogówki zatrzymali 25-latka, który kierując audi przekroczył dopuszczalną prędkość. Po zatrzymaniu okazało się, że był nietrzeźwy. Zdaniem policjantów do zatrzymania doszło właśnie dzięki mapie. Funkcjonariusze postanowili bowiem pełnić służbę w miejscu, w którym według mapy często dochodziło do naruszeń przepisów ruchu drogowego. 

Z informacji policji wynika, że sprawy zgłoszone za pomocą mapy nie są tylko notowane. Policjanci w ciągu ok. 5 dni powinni się udać na miejsce zgłoszenia i sprawdzić, czy nie ma powodów do podjęcia jakichś działań. Nie jest to może bardzo szybko, ale ta mapa nie jest alternatywą dla telefonu alarmowego. Służy ona do zgłaszania problemowych miejsc. W razie nagłych wypadków należy dzwonić na 997 lub 112. 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data