Internet Explorer 8 zgodny ze standardami?

20-12-2007, 10:25

Ósma wersja Internet Explorera ma być bardziej niż wszystkie poprzednie wersje zgodna ze standardami internetowymi. Można już nawet obejrzeć film ukazujący, jak wczesna wersja IE 8 przechodzi słynny test Acid2.

Jak dotąd Microsoft nie udostępniał zbyt wielu informacji o Internet Explorerze 8. Zmieniło się to wczoraj, gdy w serwisie Channel 9 Web został udostępniony film ukazujący IE8, który przechodzi test Acid2.

Acid2 to opracowany przez organizację Web Standards Project test, który ma za zadanie skontrolować stopień, w jakim przeglądarki spełniają standardy internetowe HTML i CSS2. W teście położono nacisk na wsparcie dla przezroczystości w grafikach PNG.

Obsługa wymienionych standardów ma ogromne znaczenie wszystkich internautów. Dzięki niej możliwe będzie tworzenie lżejszych i elastycznych stron WWW. Gdyby wszystkie współczesne przeglądarki spełniały te standardy, webmasterzy nie ryzykowaliby, że ich strona nie będzie u kogoś działać. Użytkownicy rzadziej natrafialiby na strony źle wyświetlające się w ich przeglądarce.

Test Acid2 przechodzą już przeglądarki Opera, Safari oraz wersje beta przeglądarki Firefox 3.0.

Jak do tej pory żadna wersja przeglądarki Internet Explorer nie radziła sobie z testem Acid2. Zgodność ze standardami na poziomie testu Acid2 miała być wprowadzona już w IE7, ale ostatecznie nie przyznano tej kwestii wysokiego priorytetu przy tworzeniu produktu. Brak zgodności ze standardami od dawna był powodem skarg deweloperów. Kwestia ta została nawet poruszona w skardze antymonopolowej, jaką tydzień temu firma Opera Software złożyła do Komisji Europejskiej w sprawie przeglądarki Microsoftu.

O znaczeniu standardów sieciowych rozpisał się Dean Hachamovitch na oficjalnym blogu Internet Explorera. Podkreślił on, że jako deweloper serwisów internetowych sam nie chce tracić czasu na testowanie stron w różnych przeglądarkach. Przyznał też, że do tej pory webmasterzy musieli tworzyć strony internetowe z myślą o dwóch grupach ludzi: użytkownikach IE oraz... pozostałych.

Więcej informacji o IE8 zostanie udostępnione w czasie imprezy MIX Conference, która odbędzie się w marcu przyszłego roku. Publiczna beta nowej wersji przeglądarki ma się pojawić w połowie 2008 roku. Jeśli IE8 będzie rozwijana w podobnym tempie jak IE7, to należy się spodziewać, że finalna wersja pojawi się 9 lub 10 miesięcy po pierwszej wersji beta.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag standardytag Internet Explorertag IE8tag IE7tag HTMLtag CSStag Acid2
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031