Intel chce zmieniać świat przy wsparciu Facebooka

06-08-2009, 22:02

Progress Through Processors to projekt firmy Intel mający na celu zrzeszenie użytkowników serwisu Facebook w celu pomocy przy trzech projektach badawczych: Rosetta@home, Climateprediction.net oraz Africa@home.

Przy pomocy organizacji GridRepublic oraz serwisu Facebook Intel rozpoczął działania nad rozproszonymi projektami, wykorzystującymi moc obliczeniową procesorów uczestników. Wszystkie trzy inicjatywy mają na celu pomoc w poprawie życia na ziemi - poinformował Intel w komunikacie prasowym na swoich stronach.

Instalując aplikację dostępną w serwisie Facebook, stajemy się częścią globalnej sieci komputerów i użyczamy niewykorzystaną w danym momencie moc obliczeniową procesora do wyższych celów.

Pierwszy z projektów - Rosetta@home - zajmuje się badaniami nad rozpoznawaniem trójwymiarowych kształtów białek, które mają pomóc w opracowywaniu lekarstw na poważne schorzenia, takie jak HIV/AIDS, choroba Alzheimera czy nowotwory.

Climateprediction.net jest poświęcony przewidywaniom pogody i zachowań klimatu. Inicjatywa ma na celu stworzenie jak najskuteczniejszych modeli klimatycznych.

Ostatni projekt o nazwie Africa@home skupia się na walce z malarią. Badania mają na celu wynalezienie skutecznej szczepionki.

Intel pracuje nad rozproszonymi projektami przy współpracy z BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing). W tej chwili platforma BOINC obsługuje kilkadziesiąt projektów, których listę można zobaczyć na stronie tego niekomercyjnego rozwiązania.

Prekursorem rozproszonej pracy nad różnego rodzaju inicjatywami był projekt SETI@home mający na celu szukanie życia pozaziemskiego. BOINC tak naprawdę powstał właśnie dla potrzeb SETI@home. Ruch Intela w kierunku tak dużego portalu społecznościowego, jakim jest Facebook, wydaje się dobrym posunięciem, gdyż ciężko znaleźć miejsce z większą liczbą potencjalnych uczestników - serwis ten ma w chwili obecnej około 250 milionów zarejestrowanych użytkowników.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031