Informatyzacja ostatnią deską ratunku dla biur rachunkowych

19-05-2015, 14:34

Są takie grupy przedsiębiorców, które sądzą, że zmiany związane z rewolucją Internetową oraz informatyzacją procesów ich ominą. Biura rachunkowe są bardzo ciekawym przypadkiem. Jest to branża niesamowicie rozdrobiona i w większości oporna w kontekście jakichkolwiek zmian. Wielu z przedsiębiorców prowadzących biuro rachunkowe czy oferujących usługi księgowe nadal pracuje na programach napisanych dla DOSa. Nie ma znaczenia ile innowacyjnych narzędzi powstało, które mogłyby uprościć i ułatwić pracę, wielu z nich i tak nie będzie tym zainteresowane. A to wszystko przez dwie popularne wymówki:

Moi klienci przychodzą z polecenia, to chyba najpopularniejsze przekonanie. Wynika ono z faktu, że większość biur rachunkowych nie prowadzi żadnych działań reklamowych. Co się z tym wiąże nie potrafi również ocenić co wpłynęło na decyzję, że dany klient do nas trafił czy skąd właściwie pochodzi.

Nie mam czasu ta obiekcja jest tak naprawdę obawą przed tym, iż będzie się trzeba nauczyć nowej logiki pracy, zmienić procesy. To nie kwestia czasu, którą każdy przedsiębiorca może użyć jak tarczy przed zmianami ale strach przed nowością i potrzebą adaptacji.

Co może dać nam wprowadzenie innowacji do biura rachunkowego?

Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że zmiana procesów w biurze rachunkowym może oszczędzić czas przedsiębiorców, usprawnić komunikację z klientem i zmniejszyć ilość błędów popełnianych podczas wprowadzania danych czy obliczaniu należności podatkowych. Tu jednak największą przeszkodą jest strach przed nieznanym. Wyobraźmy sobie jednak, że przedsiębiorca prowadzący księgowość w Warszawie po przeczytaniu tego artykułu chce sobie ułatwić pracę oraz poprawić komunikacje z klientami co ma robić?

Obecnie najlepszym rozwiązaniem dla księgowych oraz biur rachunkowych będzie zmiana procesu wprowadzania i archiwizacji dokumentów w oparciu o system do OCRowania dokumentów (rozpoznawania zawartej treści przez komputer na podstawie skanów), dzięki temu skończy się żmudne przepisywanie kolejnych setek dokumentów w celu dodania ich do systemu księgowego. Np. Oprogramowanie Xenga pozwala na automatyczne łącznie skanera z programem księgowym takim jak np. Comarch, Sage, Asseco Wapro, Insert, Raks, LeftHand czy FAKT. A jak to działa? Wystarczy dodać do podajnika skanera zestaw dokumentów, rachunków oraz faktur, a system sam rozpozna je, doda do systemu, przyporządkuje do odpowiedniego klienta oraz rozpozna wszystkie wartości. Rolą księgowego będzie tylko akceptacja rozpoznanych danych i przesłanie ich do programu księgowego, który zaksięguje je na odpowiednie konta bądź kolumny księgi przychodów i rozchodów.

Ponadto system Xenga oferuje moduł wystawiania faktur oraz dodawania kosztów. Każde biuro księgowe, które wdroży ten system otrzyma możliwość dawania za darmo swoim klientom tego typu kont. Do każdego konta biuro rachunkowe ma stały dostęp co za tym idzie księgowy może monitorować dokumenty firmy i reagować na błędnie wystawione faktury czy koszty nie związane z działalnością danego przedsiębiorstwa.

kalkulator

A może więcej klientów?

Po ostatnich zmianach w zawodzie doradcy podatkowego rynek otworzył się na każdego, kto chciałby realizować tego typu usługi. Deregulacja tego zawodu sprawiła, że na rynku pojawiła się duża nowa konkurencja, która nie ma zamiaru czekać na klienta z poleceń. Ten rodzaj młodych ludzi, chce odebrać klientów klasycznych biur rachunkowych poprzez reklamę oraz nową jakość usług.

Między innymi pozycjonowanie stało się bardzo popularne. Wystarczy wpisać hasło: księgowość warszawa, by zobaczyć ile wyników wyrzuca wyszukiwarka Google. Niestety te frazy mogą być bardzo drogie pod kątem pojedynczego biura, dlatego interesującą alternatywą może być platforma sprawdzonyksiegowy.pl ciesząca się co raz to większą popularnością. To dzięki niej młodzi przedsiębiorcy będą mogli porównać biur rachunkowe pod kątem, odległości od ich biura, ceną usług oraz opinii na temat danego biura. Sprawdzonksiegowy.pl jednak to nie tylko wysoko pozycjonowana i szeroko reklamowana porównywarka biur rachunkowych oraz księgowych, ta platforma oferuje również możliwość dla biur rachunkowych na współpracę z bankiem PKO BP. Polegającej na obsłudze klientów biznesowych banku, z przydzielonej placówki bankowej.

A to dopiero początek możliwości w jaki można zmienić i usprawnić swój biznes z zakresu rachunkowości. Życzymy sukcesów oraz otwartości na nadchodzące zmiany.

 

 

 

Źródło: Publikacja opłacona

Komunikaty Firm

Jeśli chcesz, aby informacja prasowa lub komunikat Twojej firmy pojawił się w DI pisz pod adres: kf@di24.pl. W odpowiedzi prześlemy informacje o usłudze.


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31